Kontracepcija

Yaz - zaboravljena pilula

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nastavite dalje prema propisanoj shemi. Neće doći do trudnoće.

Alisa123

Postovani,

Pijem yaz vec 8 mjeseci,prije toga sam pila diane 3 godine.Popila sam 16.,18. i 24. tabletu sa zakasnjenjem od oko 15 sati.Sada sam na trecoj placebo tableti i jos nema krvarenja pa me malo hvata panika.Postoji li mogucnost trudnoce?

Unaprijed zahvaljujem

LP

Dejan Šakoronja, dr. med.

Postoji, nije velika ali se ne može ni isključiti u potpunosti.

bibi23

Imam 19 godina, nemam spolne odnose i Yaz pilule koristim zbog policističnih jajnika već više od godinu dana. Pijem ih u 19 h, no zbog moje nemarnosti to nikad ne bude točno 19 h. Dogodilo se to da sam u ovoj kutiji zaboravila nekoliko tableta popiti točno na vrijeme. Jednu popijem sa 2 sata zakašnjenja, jednu sa 8 sati, ali uvijek unutar 12 h. Trenutno se nalazim na 12. piluli i ne znam što mi je činiti? Do sada mi se događalo da zaboravim popiti nekoliko tableta na vrijeme i ne preskočim bijele, također ih popijem i uvijek sam na trećoj bijeloj tableti dobila menstruaciju, nije bilo nikakvih komplikacija, no znam da je to neodgovorno od mene i da samim tim štetim svojem zdravlju pa sam si čak i alarm podesila da mi zvoni svaki dan kad trebam uzeti tabletu. Što da sad radim? Kako da počnem ispočetka? Da popijem ružičaste tablete do kraja pa preskočim bijele ili?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uzimajte dalje prema shemi uzimanja bez prestanka. Ove do kraja blistera uzimajte u točno vrijeme. Sve jebilo u okviru dozvoljenog .

bibi23

Hvala Vam puno na odgovoru. Imam još samo jedno pitanje. Dogodilo mi se prije nekoliko puta da sam zaboravila popiti dvije tablete i dobila krvarenje u sred blistera, iz panike sam ih popila naknadno i nastavila sve normalno piti, uključujući i bijele tabletice. Dobila sam normalno krvarenje nakon 3. bijele i sve je bilo u redu. Ima li to kakvog utjecaja na idući blister budući da nisam napravila kako piše u uputama? Npr. da sam time poremetila sve i da ostali blisteri koje popijem nemaju nikakvog efekta i da upražnjavam spolne odnose, ne bih bila uopće zaštićena? Ili svaki blister djeluje za sebe? Nadam se da ste razumjeli što vas želim pitati.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Svaki blister je za sebe.

bibi23

Koja je onda svrha preskakanja bijelih pilula ako svaki blister djeluje za sebe?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tako da sa što većom sigurnošću smanjite mogućnost trudnoće.

alexis1982

Pijem Yazz pilule 7 mjeseci, prije toga sam pila Diane 35, godinu i pol.Jucer ujutro sam zaboravila popiti 5. tabletu iz blistera, a vecer prije sam imala spolni odnos. Kolike su sanse za trudnocu? Da napomenem, sa Yazz tabletama uopce nemam menstruaciju. Hvala na odgovoru. Lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Šanse su male. Dalje dodatna zaštita tjedan dana.

alexis1982

Mozete li mi odgovoriti zasto mi izostaju menstruacije, nemam nikakvo krvarenje i je li to normalno?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Zato jer navedene pilule izazivaju kod nekih atrofiju endometrija. Sugeriram da promjenite pilule.

alexis1982

Pa je li ja onda uopce mogu zatrudnjeti cak i da dode do oplodnje?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije moguće naravno.

mata-kata

*Nije sigurno dali je doslo do ejakulacije unutar vagine,bio je prekinuti snosaj,ali postoji mala mogucnost da je nesto sperme otislo u vaginu

mata-kata

Ja neznam sto se desilo sa mojom prvom porukom,druga je bila objavljena,prva ne,no dobro budem opet napisala.
Postovana doktorice,
Ja pijem jaz kontracepcijske pilule vec nekih godinu dana.Novi blister sam pocela uzimati 4.11. (utorak),5.11. sam zaboravila popiti pilulu ali sam ju popila unutar 12 sati zakasnjenja.U ovu nedelju sam ponovno zaboravila na pilulu i to sam tek shvatila u ponedeljak,pa sam popila dve odjednom.Danas sam imala nezasticeni spolni odnos u kojem nije sigurno dali se desila ejakulacija unutar vagine.Moje pitanje je dali da popijem day after pilulu ili da nastavim piti pilule regularno?
Hvala unaprijed na odgovoru.

mata-kata

Pardon,ne postovana doktorice vec postovani doktore

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne trebate tabletu za dan poslije. Nastavite dalje s uzimanjem bez prekida do kraja blistera.

lula555

Poštovani/a,
zapocela sam sa 2.blisterom i zaboravila sam 3. tabletu sa 13 h zakasnjenja. Sljedecu popila kad i inace. S obzirom da imam mjesecnicu, a odnose sam imala 8 dana prije zaboravljene pilule, postoji li rizik od trudnoce? I koliko trebam koristiti dodatnu zastitu?
Hvala.