Kontracepcija

Yaz - zaboravljena pilula

Dejan Šakoronja, dr. med.

Neće doći do trudnoće. Dodatna zaštita sedam dana.

Sanjalica123

Pozdrav,pila sam Yazz tablete 4 mjeseca no medutim sad zadnja kutija zaboravila sam popiti rozu tabletu ali sam drugi dan popila odma ujutro a drugu sam popila po redu kao i sto sam ovu trebala ali isti dan nakon 3 dana imala sam odnos i decko je svrsio u mene nakon 3 dana dobila sam menstruaciju ali sam prestala piti tablete odma cim sam dobila jel sam prekinula sa deckom zanima me da li postoji mogucnost da budem trudna premda sam dobila normalno menstruaciju uz tablete i sto sam preskocila 1 tabletu ali kad sam dobila menstruaciju za vrijeme i poslje nje nisam vise imala odnose.hvala unaprijed

Dejan Šakoronja, dr. med.

Niste trudna.

mmallena

Poštovani, zanima me Vaše mišljenje o sljedećoj situaciji.
Zaboravila sam popiti 20. tabletu iz blistera, a to sam primijetila idući dan kada je bilo vrijeme za drugu, stoga sam 20. i 21. tabletu popila zajedno.
Zanima me bi li zaštita i koliko dugo bila smanjena, ukoliko nastavim dalje po shemi odnosno popijem bijele tabletice (iako bih po uputama trebala početi novi blister odmah nakon što dovršim roze tabl. u trenutnom)?
Naime, ne sviđa mi se ideja odgode menstruacije jer mi se time pomiče dan kada će mi ubuduće dolaziti.
Također, zanima me ukoliko nastavim s novim blisterom bez pijenja bijelih, znači da neću dobiti menstruaciju ovaj mjesec, ima li to kakvih posljedica na zdravlje?
Napominjem da Yaz pijem 4.5 godine i do sada nisam nikad zaboravila tabletu.
Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dobro ste postupili. Dalje postupite kao u uputstvu dakle popijte aktivne do kraja, bijele bacite i krenite s novim blisterom.
Ovaj mjesec nećete dobiti menstruaciju.

Naturella

Postovani,
krenula sam piti 6. blisten tableta Yaz u cetvrtak 27.8., prije toga sam imala normalnu menstruaciju, ali u srijedu 2.9. sam otisla na put i zaboravila uzet tablete nisam popila znaci 4 dana te sam prokrvarila...sto trebam napraviti tj. kad da opet pocnem piti tablete i sto minje za zastitom od trudnoce, jer u uputstvima ima objasnjenje samo za jedan dan zakasnjenja!!
Unaprijed hvala na odgovoru! happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Najbolje krenite s uzimanjem od iduće menstruacije. Ako nećete redovito uzimati pilule nisu metoda zaštite za vas.

Monika231219

Zaboravila sam popiti dve pilule logesta i sada sam dobila menstruaciju, da li da nastavim da pijem pilule redovno iako sam dobila ili?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne. prekinite uzimanje.

zgb605

Pozdrav!
Pijem Yaz pilule već skoro 2 godine, u 12.mj. će biti 2 godine. Dogodila mi se prvi put situacija da sam zaboravila uzeti čak 2 pilule i skužila na dan kad se već i iduća pilula trebala popiti. Te dvije koje sam zaboravila su bile 5. i 6. u blisteru te sam njih popila obje odjednom pa 7. tek kasnije u danu. Imala sam nezaštićeni odnos večer kad se 5. trebala popiti. Jel u redu što sam ove odma uzela i da li se trebam zabrinuti s obzirom da ih pijem skoro 2 godine?

Dejan Šakoronja, dr. med.

U redu je. Sedam dana dodatne zaštite.

Pipi3108

Postovani, znaci zaboravila sam popiti 15-tu tabletu i popila sam je sutra dan sa 16-om, znaci vise od 24 sata zakasnjenja. procitala sam da bijele preskocim i kad zavrsim ovo pakiranje krenem odma sa sljedecim. Kako sam ja shvatila na takav nacin bi trebala ostat zasticena iako sam od te propustene uredno imala nezasticene odnose taj tjedan Prekjucer sam krenila s novim pakiranjem tako da ovaj mjesec necu imat menstruciju.
Dali ima razloga za paniku ili mogu bit mirna?
Hvala unaprijed

Dejan Šakoronja, dr. med.

Možete biti mirna.

Shiraa55

Pozdrav,

zamolila bih za savjet u svezi propuštenih pilula. Naime, pijem Yaz pilule već 2 godine i sada mi se, po prvi put, zbog nezgodne situacije, odnosno putovanja dogodilo da sam propustila popiti 8 pilula iz novog pakiranja (dakle, dovršila sam normalno prošlo pakovanje i nisam započela s novim)
Zanima me što bi bilo najpametnije da radim u ovoj situaciji - da li da nastavim s novim pakiranjem ili pauziram ovih mjesec dana i počnem idućim pakiranjem?
Hvala unaprijed!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pauzirajte ovaj ciklus. S novim blisterom započnite s prvim danom iduće menstruacije.

plava90

Poštovani,
Pokušavam naći neku proceduru kad je tableta nepovratno izgubljena (naime pala mi je u umivaonik). Da li je procedura ista kao kod zaboravljene ili...? Tableta koja mi je pala bila je 18.po redu, ALI nisam je taj dan preskočila nego sam jednostavno uzela 19. što znači da imam još tri tablete a trebaju mi četri (roze). Da li da uzmem iz novog blistera jednu pa da mi od sad na dalje uvijek ''fali'' jedna tableta u novom blisteru ili da počnem odmah s novim blisterom? Koja je preporuka sa dodatnom kontracepcijom za bilo koju od navedenih varijanti? Pokušavam izbjeći da (namjerno) ne dobijem menstruaciju jer me strah da će mi se sve poremetiti.
Nadam se da sam uspjela objasniti sve,
Hvala puno!

Dejan Šakoronja, dr. med.

I jedno i drugo je u redu. Uzmete iz rezervnog blistera jednu aktivnu ili popijte sve aktivne iz ovog blistera/ dakle 23/ bijele bacite a 24. dan započnete bez ikakve pauze novi blister.

TadaBoka

Postovani, na trecoj sam kutiji Yazz pilula.13 tbl (petak) sam povratila ( 4-5h nakon popijene iste). Sutradan sam redovno nastavila sa ispijanjem naredne tablete. Vec u nedelju sam dobila menstruaciju, koja je do kraja dana imala izgled redovne i dalje traje..... Sta mi je dalje ciniti?
Unapred zahvalna na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

To nije menstruacija već probojno krvarenje. Nastavite dalje s blisterom do kraja prema shemi.

aaaa22

Poštovani,

Uzimam pilule Yaz već 6 mjeseci. Menstruacija mi nastupa na 3. placebo tableti, što znači da s novim blisterom počinjem na drugom danu menstruacije. Prvi dan menstruacije je počeo 27.05. s tim da jučer nisam bila u mogućnosti kupiti tablete tako da sam prvu tabletu iz novog blistera popila danas sa zakašnjenjem od 18 sati, a potom i redovno drugu u uobičajeno vrijeme - u 22 h. Zadnji spolni odnos je bio 25.05. s ejakulacijom. Ako sam dobro shvatila, nastavljam piti pilule redovno kao i dosad, samo s dodatnom zaštitom naredna dva tjedna ? Postoji li ikakva mogućnost onda za trudnoću s obzirom da je menstruacija već nastupila ?

Hvala..