Kontracepcija

Yaz - zaboravljena pilula

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dodatna zaštita tjedan dana. Sve ostalo stoji.

čajanka

Bok, javljam Vam se jer mi uputstva na Yazu nalažu da se posavjetujem s Vama.
Naime, zaboravila sam uzeti 7. tabletu iz blistera pri čemu sam ju popila 24 sata poslije zajedno sa 8. Kako uputstva nalažu.
Zadnji nezaštićeni spolni odnos prije propuštene tablete bio je dana kad sam popila prvu tabletu iz blistera,. Zanima me mogu li prekinuti mehaničku kontracepciju u srijedu, 17. Dan ciklusa, postoji li mogućnost trudnoće uopće i shodno tome, je li kontracepcija djelotvorna?
Unaprijed hvala na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nakon sedam dana dodatne zaštite možete.

čajanka

Hvala na odgovoru I azurnosti

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

ninica.s

Pijem yaz tablete mjesec dana (sada sam na drugom blisteru)
Zaboravila sam popiti 4. Tabletu vise od 24 sata pa sam ju popila zajedno sa petom pilulom
Tjedan dana prije zaboravljene pilule sam imala nezasticeni spolni odnos, ali decko nije obavio svoju stvar u meni
Zanima me postoji li mogucnost trudnoce od tog spolnog odnosa?
Znam da iducih tjedan dana moram koristiti dodatnu zastitu.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Neće doći do trudnoće. Idućih tjedan dana dodatna zaštita.

uplasenka

Poštovani, pijem Yaz već 7 mjeseci, ali prošli mjesec sam zaboravila popit tabletu 15. dan, pa sam 16. dan popila dvije i nastavili piti roze. Kako sam zaboravila da moram preskočit placebo popila sam i njih i krvarenje je nastupilo 2. dan nove kutije i trajalo 3 dana. Nakon krvarenja imala sam odnos samo jednom. Negdje na sredini nove kutije ulovila me bol u grdudima, ali ona je nestala nakon 2-3 dana. Sada imam jos 3 placebo za popiti, pa me zanima dali imam razloga za brigu ili je ono krvarenje zapravo bila menstruacija?? Unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nema razloga za brigu. Sve je uobičajno i nastavite dalje prema shemi.

saky85

Pijem Yaz tablete vec 5 meseci. Danas sam trecu iz prvog reda zaboravila da uzmem sa 8 sati zakasnjenja. Zanima me da li moram da koristim dodatnu zastitu prilikom odnosa?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
ako kasnite manje od 12 sati s uzimanjem tablete zaštita nije smanjena.

Pcelica94

Postovani, pijem Jazz tablete, trenutno sam pri kraju druge kutije.
U subotu 8.7 trebala sam da popijem 15 tabletu po redu, medjutim otisla sam na put i tablete zaboravila da ponese, sutradan sam kupila novu kutiju i u 9 ujutru popila 15 tabletu, a uvece u 22h kad i obicno pijem lek popila sledecu tabletu po redu.
S obzirom da sam kasnila 11 sati sa uzimanjem leka zanima me da li je dejstvo leka smanjeno, odnosno da li sam jos uvek zasticena od nezeljene trudnoce?
I ako nisam zasticena, do kog dana bi trebalo da koristim dodatnu zastitu?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, pošto je prošlo manje od 12 sati kontracepcijska zaštita nije smanjena i ne trebate koristiti nikakvu dodatnu kontracepciju.