Abnormalan PAPA test

rafaello

Poštovani, u 5.mjesecu ove godine mi je uzet bris za PAPA test koji je pokazao promjene povezane s HPV i CIN-1. Doktorica mi je rekla neka samo ponovim nalaz za 6 mjeseci. S obzirom na to da sam bila prije 10 dana u bolnici zbog operacije endometrioze, usput mi je uzet uzorak za PAPA test. U otpusnom pismu mi samo pise SIL/CIN/1/2, C+, V+ te su mi preporučene kolposkopija i ponovni PAPA test za 6 mjeseci. Ja vec mjesecima pijem Beta Glucan i ocito nije nista pomogao. Znaci li ovo da mi promjene na maternici brzo rastu i da se trebam zabrinuti? Mogu li jos neke tablete mozda uzimati za poboljsati nalaz?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, savjetujem protuupalnu terapiju (neku od vaginaleta širokog spektra) koja će pomoći organizmu da 'savlada' promijene na stanicama (CIN). Najvažnije je jačati imunitet (zdrav život, izbjegavanje stresa, dobar san, zdrava prehrana...) i u većini slučajeva promjene će se povući, a stanice oporaviti. Pad imuniteta glavni je 'krivac' za promjene na stanicama. Kod osoba dobrog imuniteta HPV neće uzrokovati nikakve abnormalnosti stanica.