Menopauza

pavlov

Imam 47 godina i menstruacija mi je pocela sarati vec 2-3 godine da bi odjednom prestala tacno prije godinu dana.Do sada sam isla na redovne ginekoloske preglede.Da bi prije oko mjesec dana poceo da me boli donji dio stomaka i to desno Kad se savijem ili kod vrsenja nuzde zna me zaboliti ISLA SAM DR VADILA NALAZE I BILO SVE OK U JANUARU MI JE DR ZBOG TOG BOLA RADIO ultrazvuk i bio je ok Posto bol nije prolazio i poceo se siriti ukrlicu ili kuk odem i ginekologu.Ultrazvuk i pregled su hvala bogu ok samo je dr rekao da vidi da cu opet dobiti menstraciju i stvarno jutros sam je dobila Malo me uhvatila panika jer je presla godina od zadnje menstracije Da li je moguce da sam imala sve te bolove zbog nadolazece Periode I je li to normalno da se opet pojavi poslije tolike pauze.Papatest sam radila ali jos nalaz nije gotov Imate li neki savjet za meine Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
da je riječ o trajnom prestanku menstruacijskog ciklusa možemo zaključiti retrogradno, tek kad godina dana nema krvarenja. Budući da je kod vas prošla godina dana od posljednje menstruacije preporučio bi da učinite uzv pregled radi mjerenja debljine endometrija (sluznice maternice)

pavlov

Postovani dr Bila sam kod ginekologa u prosli cetvrtak Uradio mi je papa test i ultrazuk Nalaz papa testa jos cekam a na ultrazvuku mi je rekao da vidi da cu ubrzo dobiti menstraciju Sto je mene prepalo.Na to je dr rekao da je sve u redu I na moje pitanje je li to znaci da cu sad opet poceti dobivati on je rekao meze biti kao vidjet ce mo I stvarno ja sam periodu dobila u subotu Hvala bogu sad je cetvrti dan ne ide mi puno ali me opet strah ne znam sta sad da radim Da li je bio dovoljan taj ultrazvuk u cetvrtak Da li bi dr vidio tad da nesto nije u redu.Prije pregleda sam se zalila na vrucine u noci i prepisao mi je neki hormonski gel da ga stavljam na ruku svako vece Jos nisam pocela jer prvo moram sa svojim kucnim dr da kontrolisem krvni pritisak i secer To mi je savjetovao ginekolog.Evo 4 dana men glava vise boli stomak i kaod nagona na stolicu pojavi se bol u desnom dijelu stomaka Da li to sve moze biti povezano sa maenstracijom i da li bi dr u cetvrtak vidio na ultrazvuku da nesto nije u redu

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
ukoliko je liječnik rekao da je ultrazvučni nalaz u redu nema razloga za brigu. Ne znam koliko godina imate i kada ste imali predzadnju menstruaciju, ali menopauza se dijagnosticira retrogradno, dakle godinu dana nakon posljednje menstruacije. I nakon toga svako krvarenje iz maternice treba dijagnostičku obradu.