Tumačenje papa testa

ksenci.

Postovani,

Molim Vas da mi pojasnite sljedeci nalaz papa testa.

Negativno na intraepitelnu ili invazivnu leziju

Mikroorganizmi:
Mijesana flora

Drugi ne neoplasticni nalazi:
Reaktivne promjene povezane s upalom
Endocervikalni cilindricni epitel - reaktivan i podrazen
Metaplasticni plocasti epitel - reaktivan i podrazen

Konkretno najviše me zanima zadnje dvije stavke, reaktivni i podrazen endocervikalni cilindricni i metaplasticni plocasti epitel. Sto bi to znacilo i s cime se to povezuje?

Unaprijed hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalaz je uredan. Nema atipije stanica, niti patoloških mikroorganizama. Metaplazija znači zamjena jedne vrste stanica drugom vrstom stanica. To je česta i fiziološka pojava na vratu maternice. Reaktivna promjena znači fiziološki odgovor stanice na upalu (tj. na mikroorganizme koji je okružuju).