Krvarenja u klimaksu

ancetod

Dobar dan doktore,
50 godina, ciklusi/krvarenja povremena. U 2020 izgledalo ovako: 25.02, 21.05, 12.06 i 15.12.
U septembru sam radila markere I ovo su rezultati:
CEA (S) 0.908 ng/mol (ref. do 3.4)
CA 19.9 (S) 8.27 U/mol (ref do 37)
CA 72-4 (S) 1.04 U/mol (ref do 9.6)
CA 125 (S) 10.05 U/mol (ref do 35)
CA 15-3 (S) 9.44 U/mol (ref do 35)
HE 4 (S) 47.09 pmol/L (<70)
PAPA I UZV u novembru uredni.
Posto sam prokrvarila (kao menstrualno krvarenje) tek nakon 6 meseci, da li je ovo signal za brigu? (znam da moram opet na UZV kad krvarenje prestane). Obzirom da je majci u postmenopauzi konstatiran rak materice, trebam li jos nesto drugo poduzeti?
Hvala i pozdrav.

ancetod

Ocito samo moje pitanje (na mom omiljenom forumu) ne zasluzuje odgovor!
Pozdrav doktoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ispričavam se što sam previdio Vaše pitanje. Markeri su u granici normale. Neregularna krvarenja su uobičajena u perimenopauzi (zbog hormonske neravnoteže). Tek kada prođe godina dana od posljednjeg krvarenja, smatra se da je žena u menopauzi. Svako krvarenje u menopauzi (dakle godinu dana nakon posljednjeg krvarenja) je potrebno dijagnostički obraditi (jer se više ne radi o hormonskom disbalansu, nego je često u pitanju određena patologija). Rak maternice nije nasljedan, nije povezan s genetskom mutacijom koja se nasljeđuje. Potrebne su samo redovite kontrole.

ancetod

Isprika prihvacena happy
Hvala sto niste me razocarali!
Sretan Bozic i svako dobro.

Ivo Balenović, dr. med.

Hvala, i Vama također.