Zadebljanje endometrija

Ani82

Radi se o ženi 57 godina,u postmenopauzi,uzima hormonalnu terapiju Activelle dugi niz godina.Na ultrazvuku je ustanovljeno zadebljanje endometrija 8 mm,naručena je na pretragu uterobrush,nije primjetila nikakvo vaginalno krvarenje.Da li je takvo zadebljanje zabrinjavajuće s obzirom na terapiju i koliko se čeka nalaz uterobrusha?
Svi prijašnji nalazi su bili uredni.
Vadila je krv,sve uredno.U urinu velik broj bakterija,uzima antibiotike,i prisutstvo eritrocita mikroskopski,po doktorici najvjerovatnije zbog infekcije mokraćnih puteva.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne znam koliko se čeka uterobrush jer to ovisi o citološkom laboratoriju.
Sluznica je granične debljine i treba razmotriti prestanak uzimanja terapije te eventualnu frakcioniranu kiretažu.

Ani82

Čudno mi je sad zasto joj je onda njena ginekologica rekla da moze nastaviti piti terapiju,bez obzira na zadebljanje?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Treba napraviti kontrolni UZV za 3 mjeseca pod pretpostavkom da je nalaz uterobrusha uredan.

tijan85

Dobar dan ja se zovem tijana imam 29 god imam zadebljnje materice tj uvecan endomrtriju radena mi je keretaza ja imam taj problem vec 3 godine.problem je taj sto domijem redovno menstruaciju ona se zavrsi nakob sedam dana ja prokvarim ponovo.pila sam kotracepcije zadnjih 1 dana nista ne konzumiram zadnji pregled endometrijum mi je bio1.84cm uterus l4.93cm uterus h 4 01cm sta vi meni preporucujete sta je najbilje da radim?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Da uzimate oralne kontraceptive nioskodozažne, jer uz njih endometrij neće zadebljavati toliko.

tijan85

dobro da li sa tim necu imati problema da zatrudnim neki su mi predlozili da koristim hormonsku spiralu sta vi predlazete hvala na svaetima

Dejan Šakoronja, dr. med.

Može i to. Nećete imati problema zato što ćete jedno vrijeme korisiti pilule.

Mk28

Poštovani,
Nakon zadnjeg pregleda ginekologa ostala sam jako zabrinuta. Imam 27 godina i nisam još imala odnose. Doktorica je utvrdila da je sluznice zadebljana 16 mm. 07.01. Sam dobila menstruaciju ali ona i dalje traje. Menstruacija po meni nije jako obilna budući da dnevno moram promijeniti 2 do 3 ulaska iako doktorica kaže da nije sretna s tim obilnim krvarenjem. Protekla dva mjeseca je cijelo vrijeme bio smeđi iscjedak ali je problem što nije bilo prestanka . Sada mi je dokt.dala duphaston i na vađenje krvnog nalaza nakon čega bi me upitila na hematoloske preglede kako bi možda izbjegli kiretazu budući da nisam još imala odnse. Ne bi li se smirila pretraživala sam to stanje po internetu i sve se veze uz rak. Sada sam jako uplasena te vas molim za vaše mišljenje i postoji li neki drugi uzrok za ovu moju situaciju. Inače oduvijek imam problem s neredovitim i nepravilnim menstruacijama. U tinejdžerskoj dobi sam imala policisticne jajnike ali jajnici su sada uredni. Nadam se Vašem brzom odgovoru.