Dermatovenerologija

anonymous

Ante Perica, dr. med.

Poliklinika Fizioderma
Zagreb, Gustava Krkleca 38

Acne vulgaris

Tony

Pozdrav!Moj problem su akne srednje težeg oblika koje naginju prema težem, pa je tako ostalo dosta ožiljaka po licu.Imam 20 godina i 10 g probleme s aknama.Unatrag 8 mjeseci koristio sam 6-mjesečnu terapiju:Geomycin,SRS losion,Dalacin T,Skinoren po odredbi dermatologa.Terapija je dala jako dobre rezultate.Sada koristim Eudyna kremu navečer i Akneroxid tamo gdje izbije upala.Zanima me koliko se dugo Eudyna krema smije koristiti i može li ona ublažiti ožiljke?U ............ centru savjetovali su mi tretman glikolnom kiselinom kombinirano s laserom i enzimskim pilingom za ožiljke.Da li bi bilo dobro s tim pokušati ublažiti ožiljke?Koliko uopće takvi tretmani pomažu?

mr.sc.dr. Suzana Ljubojević

Eudyne krema je preparat retinoicne kiseline (tretinoin). Ona djeluje na nacin da pojacava produkciju kolagena, te zamjenjuje povrsinske, "stare" stanice! Dakle na neki nacin ima "peeling" ucinak, Na taj nacin ona cisti povrsinske stanice koze te djeluje i antibakterisjki. S obzirom na "peeling" ucinak ona moze ublaziti i stvaranje oziljaka! Eudyne krema se moze koristii kroz duzi vremenski period i to (kao sto i Vi koristite) u vecernjim satima. Potreban je oprez pri upotrebi navedenog pripravka u ljetnim mjesecima! Akneroxid krema (gel) je preparat 5% benzilperoksida. On isto sluzi kao keratolitik i antibiotik. Potreban je oprez pri koristenju oba preparata jer, s obzirom da i jedan i drugi imaju "peeling" ucinak mogu dodatno pojacano isusiti kozu!
Tretman za lijecenje oziljaka laserom u kombinaciji s peelingom je takoder jedna od dobrih mogucnosti uklanjanja oziljaka!