Dermatovenerologija

anonymous

Ante Perica, dr. med.

Poliklinika Fizioderma
Zagreb, Gustava Krkleca 38

Lisaj

Hrvoje

Molim Vas za pomoc. Prije otprilike 3 tjedna sam dobio lisaj po ramenima i stomaku. Bio sam kod svoje doktorice koja mi je dala Oronazol kremu koja mi nije pomogla. Lisaj imam i dalje i siri se. Ponekad me svrbi, ali ne jako. Lisaj izgleda kao crvene mrlje i krugovi. Ne znam koji je bio razlog nastanka tog lisaja. Mozda je nastao zato sto sam majicu kupljenu u trgovini nosio par dana, a da je prije toga nisam dao na pranje.

mr.sc.dr. Suzana Ljubojević

Prema Vašem opisu radi se o tzv. Pityriasis rosea. Naime pityriasis rosea je akutna bolest karakterizirana pojavom prstenastih, crvenih žarišta s bjelkastim sitnim ljuštenjem. Bolest obično počinje stvaranje jednog žarišta, te tjedan do dva kasnije javljaju se i ostala žarišta po koži trupa (trbuh, leđa) i obično ne prelazi na donje ekstremitete (noge). Obično se navodi oblačenje nekog novoga, prethodno neopranog ili neizglačanog odjevnog predmeta (kao što i sami navodite)! Liječenje u prinicipu nije potrebno jer bolest sama od sebe prolazi za 4-6 tjedana. No u koliko je prisutran svrbež i promjne jako izražene dolazi u obzir primjena kortikosteroidnih lokalnih pripravaka. Preporučuje se izbjegavanje učestalog kupanja i tuširanja, kao i brisanje ručnikom jer se navedene promjene pojačavaju.