Dermatovenerologija

anonymous

Ante Perica, dr. med.

Poliklinika Fizioderma
Zagreb, Gustava Krkleca 38

plikovi po tabanima

Boban

Pozdravljam vas iz Srbije, javljam se u vezi plikova koji su mi se pocheli
pojavljivati po tabanima i izmedju noznih prstiju, takodje i na pregibima
pod noznim prstima. Imam ih od 1990.godine a "pokupio" sam ih za vreme
odsluzenja vojnog roka sa chizama. Nastaju u vidu maleih bubuljica koje su
tvrde i svrbe, a za dan dva nateknu i do 1 cm u prechniku i u visinu sto se
manifestuje neugodnoscu prilikom hoda i opet svrabom. Kada ih iscedim iz
njih izlazi bezbojna technost malo lepljiva, zatim se koza osusi u roku od
jednog dana i otpadne u obliku kruzica koliki je bio i plik. Na mestu gde su
bili ostaje mlada moza u obliku crvenog pechata. Na sakama ih nemam. Nisam
alergichan ni na sta, a dermatolozi od Kikinde do Novog Sada nisu mi znali
pomoci, kao ni nekolicina iz R.Madjarske. Zelim jos napomenuti da su
prenosivi na drugu osobu posto ih je od mene dobila i moja supruga ne
slusajuci me i koristeci ponekad moje papuche. Na ovaj sajt "naleteo" sam
sasvim sluchajno i mogu vam reci da ste po tom pitanju mnogo jachi, posto
slichnih sajtova u Srbiji ima neuporedivo manje. Jos jednom vas pozdravljam
i naj ljubaznije molim da mi na mail posaljete odgovor sta da radim te da se
resim problema starog 14 godina. U napred HVALA i mnogo uspeha u daljem radu.

Dr.med.spec. Dinko Kaliterna

Najverojatnije se radi o gljivicnoj infekciju te cu tako vas problem
tretirati.Sve vase carape dobro prokuhajte jednom te sve zatvorene cipele morate prasiti s praskom Canesten 1-2x dnevno kroz 30 dana
kako bi ubili preostale gljivice.Vasu obucu ne davajte nikom dok ovo ne
provedete.Prilikom tusiranja uvijek posebnim rucnikom dobro osusite
stopala narocito izmedu prstiju i isperite dobro kadu.Ako koristite
javne tuseve npr. sport koristite posebne papuce pri tusiranju.
Zahvacena mjesta mazite Canestenom ili Plimikolom 2-3x dnevno dok
promjene ne produ i to bar 2 cm izvan same promjene na okolnu kozu.
Prije mazanja operite noge uvijek i osusite.Kad promjene produ nastavite s mazanjem jos bar 7 dana 1x dnevno.