Dermatovenerologija

anonymous

Ante Perica, dr. med.

Poliklinika Fizioderma
Zagreb, Gustava Krkleca 38

rozacea

maja

imam jako konstantno crvenilo lica uz par popucalih kapilara, oci me stalno peckaju, svbe i imam bijeli iscjedak iz ociju...znam da su to simptomi rozacee, samo me zanima koje su mogucnosti lijecenja, citala sam da se kao terapija propisuju i antibiotici. kolika je uspjesnost lijecenja?

Dr.med.spec. Dinko Kaliterna

Da bi bili sigurni da se radi o rozaceji savjetovao bih da dermatolog
postavi dijagnozu jer ima vise slicnih stanja koja mogu imitirati rozaceju.
To je potrebno radi terapije, ukoliko bolest nije vec utvrdio dermatolog.
Savjetovao bih svakako pregled oftalmologa zbog ocnih tegoba, antibiotici narocito su dobri kod ocnih tegoba ili kortikosteroidne kapi.
Usjpesnost lijecenja jako puno ovisi o vama.Najvaznije je izbjegavati provocirajuce faktore sto vise a oni su : sva vruca i paprena jela te pica, izvore topline tipa pec ili stednjak ( sto vise se udaljit ), ne biti
na suncu, ne kupati se u vrucoj vodi.Ako se pridrzavate uputa uspjesnost lijecenja je jako velika, moguce se vece promjene stanja narocito ljeti te pripazite zbog vrucine jer se preko noci pogorsa.
Terapiju mora odredit vas dermatolog.Ako ste u srednjim godinama
moguce su promjene zbog hormonalnog uticaja.Savjetujem da poglede hormone stitnjace.