Ivana
|
24.09.2001. 11:34
Poštovana dr.Kupešić,
jedna moja bliska prijateljica koja je imala sreću da bude Vaša pacijentica, svjedočila mi je o Vašoj stručnosti, ljubaznosti i susretljivosti, stoga Vas molim da i meni pomognete Vašim savjetom. Unaprijed se ispričavam na duljini poruke, ali nažalost, ne živimo u Zagrebu, pa nismo u mogućnosti izravno Vas kontaktirati.
Mjesec dana nakon stupanja u brak, krajem 1996, otkrili smo da je moj suprug obolio od Hodgkinove bolesti. Liječio se dvije i pol godine: splenektomiran je; zračen je telegamaterapijom i to SAMO supradijafragmalna regija; te je primio 6 ciklusa kemoterapije i to po shemi COPP/ABV. Liječenje je završeno u svibnju 1998, te je već tri i pol godine u remisiji bez znakova bolesti.
Ove godine dva je puta (u razmaku od 4 mjeseca) radio spermiogram, te je dobio nalaz koji glasi:azoospermia. Druge komponente nalaza su uredne (volumen,kiselost,viskoznost...i dr.), međutim nakon centrifugiranja 300g/10 min nije pronađen niti jedan spermij. Urađena je i biokemijska analiza ejakulata koja je također bila relativno "uredna" osim 5.frakcije izoenzima LDH koja je iznosila 16.0 (referentne vrijednosti su 5-8) dok su druge frakcije bile unutar referentnih vrijednosti, te nije pronađeno spermija.
Liječnik specijalist nas je šturo i kratko obavijestio da je to konačno stanje, te da eventualno možemo razmisliti o donorskom sjemenu. Da li je to stvarno tako? Ima li smisla još koji put ponoviti pretrage? Da li je moguće da se tijelo još uvijek nije "očistilo" od citostatika pa da je to uzrok steriliteta? Napominjem da je mom suprugu 38, a meni 29 godina. Nadu mi daje skoro istovjetan slučaj muškarca u mojoj obitelji (isti tumor, isto liječenje) gdje je, doduše 9 godina nakon prestanka liječenja, prirodnim putem začeto i rođeno potpuno zdravo dijete!!? Da li bi nam možda specijalist farmakolog mogao nešto više reći o posljedicama liječenja COPP/ABV shemom citostatika? Ili koji drugi specijalist?
Unaprijed Vam zahvaljujem na Vašem odgovoru, te bih Vam željela nešto predložiti: zašto jedan od vaših medicinskih ili etičkih skupova ne bi posvetili pravu pacijenta na ISCRPNU informaciju u njegovoj bolesti, liječenju i eventualnim posljedicama koje to liječenje nosi??!! Barem u našem slučaju, uvijek smo nailazili na svojevrsni "zid šutnje" i poluinformacije, a UVIJEK smo pitali i željeli znati. Iako nismo medicinske struke, oboje smo visoko obrazovani, a dobili smo osjećaj da nas se "olako" shvaća. Zato se vjerovatno i dogodilo ono što se dogoditi nije smjelo:krenulo se u liječenje citostaticima, a prije toga se nije obavila jedna jednostavna, skoro trivijalna, stvar:zamrzavanje suprugove sperme. I sad bi nas cijeli život trebala pratiti utjeha: nismo znali jer nam "nitko nije rekao!"
S najvećim poštovanjem,
Ivana
|
Doc dr. sc. S. Kupešić
|
28.09.2001. 20:45
Poštovana gospođo Ivana,
Žao mi je što niste dobili pravovremenu preporuku da se suprugovo sjeme zamrzne prije liječenja Hodgkinove bolesti, jet takav bi Vam postupak osigurao primjenu različitih oblika medicinski pomognute oplodnje. Trenutačna situacija, nalaz azoospermije i popratni nalazi govore u prilog ireverzibilnog stanja, te je teško prosuditi postoje li izgledi za bilo kakvo poboljšanje. Mislim da je Vaš prijedlog da kontaktirate kliničkog farmakologa o izgledima da se povrati spermiogeneza nakon COPP/ABV citostatske terapije razumna i dala bi Vam uvid u rezultate sličnih kliničkih stanja u dostupnoj literaturi. Mislim da je važno saznati pravo stanje stvari koje će Vam omogućiti da se pravovremeno uključite u programe pomognute oplodnje koji bi Vam dali najviše izgleda za uspjeh. Željela bih Vam savjetovati da štedite vrijeme, jer reprodukcijsko starenje je jedino stanje na koje ne možemo utjecati lijekovima. Dodatno, Vaša životna dob značajan je determinirajući faktor uspješnosti aistirane reprodukcije.
Ujedno se ispričavam što nisam ranije odgovorila na Vaš upit, ali do toga je došlo zbog mog službenog odsustva. Puno sreće u daljnjem liječenju neplodnosti; veseliti će me ukoliko ćete nakon donošenja odluke potražiti pomoć u mojoj ustanovi.
|
Ivana
|
01.10.2001. 20:41
Poštovana dr.Kupešić,
najljepše Vam zahvaljujem na Vašem odgovoru i savjetu; ujedno se i ispričavam zbog određene doze gorčine kojom je pisana moja prva poruka. Poslušati ćemo Vas i zatražiti savjet kliničkog farmakologa, a onda, ukoliko se procijeni da ne vrijedi "gubiti vrijeme"........... početi ćemo razmišljati o donorskom sjemenu. U oba slučaja,..... vjerovatno ćemo se jednom sresti; ili se barem tome nadam!
Hvala! Ivana
|
Zana
|
02.10.2001. 14:00
Poštovana dr Kupešić
Moje pitanje povezano je takodjer s Hodgkinsovom bolesti. Mojem mužu dijagnosticiran je Hodgkins 2A u 9. mjesecu 2000., primao je 6 ciklusa ABDV-a i zracen je na tri primarno oboljele regije. Prije nego što je počeo s terapijom savjetovano mu je da zamrzne sjeme, što smo i učinili u dvije ustanove. Sjeme je bilo normalne kvalitete. Na kontroli u srpnju ustanovljena je potpuna remisija. Zadnju kemoterapiju primio je 10.4. a zadnje zracenje 25.5.2001. Od muževog hematologa nam je savjetovano da se suzdrzavamo od pokušaja trudnoće 6 mjeseci nakon terapije i za vrijeme terapije. Kako je to vrijeme sada na isteku zanima me da li moj muž treba obaviti još kakav pregled osim spermiograma (naravno i sve hematološke preglede) i da li postoje razlike u obradi i analizi samog spermiograma? Takodjer me zanima da li u slučaju lošeg nalaza spermiograma imamo kakvu prednost (vremensku) u institucijama za potpomognute oplodnje, s obzirom da sjeme sto je dulje zamrznuto je lošiji genetski materijal. Meni je 32 a muzu 36 godina. Nadam se da sam bila dovoljno koncizna te da sam Vam pružila dovoljno podataka za odgovor. Unaprijed zahvaljujem.
Zana
|