Bolovi nakon laparatomije mioma maternice

touch

poštovani,
prije dva mjeseca su mi odstranjena tri poveća mioma s maternice.
bila sam na bolovanju 8 tjedana i prošli tjedan sam počela raditi.
više manje je sve bilo u redu, no od prije dva dana osjećam bolove na mjestima s kojih su miomi uklonjeni.
ne znam da li je to normalno ili da se javim u bolnicu na pregled?
također vas molim informaciju da li će mi se vratiti osjet u predjelu trbuha oko kojega se nalazi rez?

puno hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, to je normalno. Stvaraju se priraslice po abdomenu, koje ne smetaju u mirovanju, ali kod napora i pojačanog kretanja iste se osjećaju.
Što se tiče vraćanja osjeta na koži trbuha to ide puno sporije, premda kod nekih pacijentica se nikad ne vrati u potpunosti.

touch

Postovani,
Opet slican problem. Sada je vec proslo 3 mjeseca od operacije mioma, bolovi su u medjuvremenu popustili i na kontroli
prije 2 tjedna je sve bilo u redu.
Nakon malo intenzivnije fizicke aktivnosti (planinarenje), isti dan bolovi su se vratili i vec desetak dana ne prol
Nisu jaki, normalno radim, eventualno popijem spasmex, i uglavnom mirujem. Danas se pojavio i isan i gu
Molim vas savjet, je li to jos uvijek dio procesa oporavka i koliko jos moram izbjegavati fizicke aktivnosti?
Bolovi nisu neizdrzivi, ali sam zabrinuta.

Hvala na strpljenju i odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, ne brinite, sve je to normalno nakon zahvata.
Slušajte svoje tijelo, dozirajte fizički napor.

Lafayett

Lijep pozdrav! Zanima me koliko bolovi nakon operacije mioma perzistiraju. U mom slučaju su počeli točno nakon godine dana nakon zahvata i traju već 3-4 mjeseca, na mjestu više lijevo, prema bedrenoj kosti, pa ponekad mi se čini da me boli i sama kost. Nisu nepodnošljivi ali su česti.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, vjerovatno su se stvorile priraslice nakon operativnog zahvata. Bol se intenzivira nakon odnosa, podizanja tereta itd.
Važno je isključiti i ostale probleme u donjem trbuhu; npr. prenešena bol od degeneratnih bolesti kukova, problemi sa pasažom crijeva, možda je bol vezana i uz stanje u mokraćnom sustavu (kamen u mokraćovodu).
Dakle savjetujem pregled i razjašnjenje navedene boli.

Lafayett

Poštovani, vezano uz bolove nakon operacije mioma, nalazi kolonoskopije su negativni, nalaz TVS negativan, rengen kuka također, dok s mjehurom nemam problema. Međutim, zaboravila sam napomenuti da prilikom operacije mioma je učinjena sterilizacija podvezivanjem jajnika. Dali su mogući uzroci boli vezani uz to. Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije moguće.