Carski rez

ALISA

Zanima me,ako zena ne zeli roditi prirodnim/vaginalnim putem dijete,zbog velikog straha od poroda, nego carskim rezom da li zena moze o tome sama odlucivati ili ne. Da li je to zakonom dozvoljeno. I ako se smatra da nema potrebe za carskim rezom. Koliko je opasan carski rez.

dr. Miro Šimun Alebić, spec.gin.

Poštovana,
u nekim zemljama žena sama može odlučiti kojim putem želi na svijet donijeti dijete. Kod nas to još nije slučaj, nego je potrebna indikacija liječnika, upravo zbog nešto veće, iako zapravo vrlo male opasnosti od poroda carskim rezom.
Pozdrav