cin2

nella12

Poštovani imam par pitanja
papa test mi pokazuje cin 2 plus promjene povezane s hpv-om to mi je već drugi papa test a ginekolog me nešalje na tipizaciju da se vidi o kojem je hpv-u rječ imala sam kondilome ali mi je ginekolog dao neku tekućinu i toga sam se rješila i na papa testu piše da moram na kolskopiju kada mi je na prvom papa testu to pisalo ginekolog me nije htio slat sada moram ići ponovo da vidim dal i će me sada slati jer mi i sada na drugom papa testu isto piše nije mi jasno zašto me ne šalje na tipizaciju iako sam pročitala na vašem forumu ako se radi o kondilomima da je niskorizičan pa me zanima dali se od niskorizičnog i cin 2 može s godinama doći do raka grlića maternice iako idem redovito na preglede doktor mi ništa ne govori samo mi uvjek kaže da će sve biti u redu a ja sam zabrinutu i dali mi možete reći na papa testu pored cina što je označeno ona slova sa strane šta znače V,C i E jer su mi i V i C označeni a neznam šta to znači

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, V; vagina, C; cerviks E; endocerviks.
PAPA test se uzima sa tri mjesta, sa stražnjeg forniksa rodnice, vrata maternice i iz cervikalnog kanala.
CIN 2 svakako zahtjeva genotipizaciju i daljnju objektivizaciju. Za početak rekli ste da ste imali kondilome, koji također mogu uzrokovati i promjene na vratu maternice (CIN 2). Nažalost kod Vas se još uvijek ne zna da li imate HPV visokog ili niskog rizika. Svakako je potrebno napraviti genotipizaciju da se uvidi o kojem tipovima se radi.
Svakako treba biti oprezan ako se radi o HPV virusu iz skupine visokog rizika.
Nakon genotipizacije je potrebno napraviti kolposkopski pregled.
To je moje mišljenje i tako bih ja postupio.

nella12

dali bi mi mogli savjetovat dali bi se trebala prebacit kod nekog drugog doktora bila sam kod svoga i dao mi je samo vaginalete za upalu i rekao da neće ništa poduzimat da sam mlada i da ću to rješit sama s imunitetom a meni se nećini tako čitala sam o tome i sve žene znaju o kojem se tipu hpv-a radi a ja ništa neznam samo mi je to rekao i neka dođem ponovo za 3 mjeseca na novi papa test a sada sam zabrinuta neznam dali treba čekat kako on kaže ili da odem drugdje

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovanja, ja sam Vam napisao što bih ja napravio u svezi Vašeg nalaza a na vama je da se odlučite što ćete dalje učiniti.
Za promjene na vratu maternice postoji algoritam(postupnik) kako se postupa sa kojom atipijom, te koje se dijagnostičke pretrage rade kod pojedinog CIN-a.

nella12

i još sad dobila kremu Plimycol doktor mi je reko samo da se mažem s njom a kad sam otvorila upute piše da je za gljivice i da se nanosi na oboljele djelove tjela a ja nemam ništa oboljelo pa mi je sad čudno dali se trebam uopće mazat dali možda je i za nešto drugo jer kao što kažem ništa nemam pa neznam dali ima razloga da se mažem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, mislim da se ne morate mazati kremom.