cin 1

Maja

Poštovana doktorice,molim Vas da mi objasnite što znači nalaz Papa testa cin1.Unaprijed hvala!

Prof. dr. Josip Djelmiš

Poštovana Majo,
CIN-1 su promjene na stanicama pločastog epitela rodnice i vrata maternice. Jezgre tih stanica su povećane, a najčešći uzrok tome je infekcija s HPV-om. Najčešće, čak u preko 70% slučajeva CIN-1 regredira, a znatno rjeđe progredira i viši stupanj (CIN-2 do CIN-3).
Potrebne su češće kontrole (PAPA test) i liječenje.

monika333

Poštovani,prije 3 tjedna dijagnosticiran mi je cin 1,svi cervikalni brisevi (klamidija,aerobi,mikoplazma,ureoplazma) bili su negativni,a tipizacijom hpv-a utvrđeno je da nemam hpv.Koji je najvjerojatniji urok mome cinu?Što mi je dalje činiti?Trebam li se nekako liječiti i kada treba napraviti novi papa test?Imam li razloga za brigu?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nemate razloga za zabrinutost. Uzrok cin-a nije uvijek infekcija hpv virusom.
Neki put ne postoji evidentni uzrok zašto do atipije dolazi.
Svakako savjetujem beta glukan, lokalno probiotike, uzimanje multivitamina itd.
Novi papa test za 4mjeseca. Promjena će do tada vjerovatno spontano regredirati.

monika333

Puno hvala happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.