Hormoni

marusha0410

poštovani
krenula sam prošli mjesec na pretrage.vadila sam hormone 5 i 21 dan ciklusa.Zanima me vaše mišljenje.Moj ginekolog me šalje u antisterilitetnu ambulantu.
ovo su rezultati od 5. dana ciklusa

FT4 13,03 pmol/L
FT3 3,56 pmol/L
TSH 1,827 mU/L
LH 4,6 mlU/mL
FSH 3,3 mlU/mL
PROLAKT 469mlU/L
DHEAS 11,49 nmol/L
E2 270 pmol/L
PROGEST 5,91 nmol/L
TESTO 3,82 nmol/L

a ovo su od 21 dana ciklusa

E2 302 pmol/L
PROGEST 5,63 nmol/L

ovdje mi je rekla da do ovulacije nije došlo. Međutim,taj dan kad sam išla vaditi hormone pojavio mi se roza iscjedak koji je trajao oko 3 dana, rekla mi je da se to zna događati kod ovulacije. Moji ciklusi traju između 35 i 40 dana. možda se desi dva do tri puta godišnje da je 45 dana. 28 mi je godina.I ovaj ciklus idem na folikulometriju i otpratit će mo ga do kraja.Prošli nisamo jer kad je došao do 22 mm više nije gledala.
Dali postoji šansa da pijem klomifene

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, svakako bih preporučio indukciju Klomifenom, ako su svi ostali parametri uredni.

marusha0410

hvala na odgovoru.

ja mislim da je do ovulacije došlo zato što mi progesteron odgovara. On mora biti između 2,5 i 12,6 a meni je bio kao što sam gore napisala 5,63

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno ste ovulirali, samo vam govorim prema nalazima spolnih hormona.
Svakako savjetujem UZV folikulometriju i planirani koitus.

marusha0410

još jedno pitanje... bila sam na folikulometriji 15 dc i folikul je bio 15 mm,zatim sam ošla 17 dc i nije se ništa vidjelo,kao ni danas 22 dc. Mene zanima šta se desilo sa tim folikulom da je naglo nestao,šta može biti uzrok tome?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prsnuo je prije vremena.