Kasni menstruacija

milica

Postovani, kasni mi menstruacija 12 dana. Poslednje odnose sam imala 30.5. Uradila sam ultrazvucni pregled i ginekolog mi je rekao da nema nikakvih znakova trudnoce, da mi je malo zadebljana sluzokoza, ali da ne zna zasto jos uvek ne dobijam menstruaciju. Interesuje me sta znaci zadebljana sluzokoza? Da li postoji rizik od trudnoce?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Znači uznicu maternice. Napravite vi ipak test na trudnoću.

đeji

Poštovani,zadnja menstruacija mi je bila 24.05.,stimulirana klomifenom,uradila sam inseminaciju 06.06.Nakon toga sam koristila utrogestane 3x2 sve do 20.06.kad sam napravila jedan urinarni test koji je bio negativan.Danas mi menstruacija kasni već neki dan-dva,imam lagane bolove u dnu trbuha kao pred menstruaciju,mjerim jutarnju bazalnu temperaturu koja varira između 36,8-37,1 već desetak dana je povišena,navečer zna biti i 37,2-37,5.Ono što me posebno zabrinulo je što sam danas u nekoliko navrata dobila tamno smedji isjedak kojeg nikad nisam dosad imala. Da li sam pogriješila kad sam prestala koristiti utrogestan nakon negativnog testa,pa je zato nastao isjedak ili ?Da li se radi o ranoj trudnoći ili kašnjenju menstruacije? Hvala vam.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne radi se o trudnoći. Iscjedak je vjerovatno predznak pada gestagena i dolaska menstruacije.

đeji

Nadovezujem se na vaš prethodni odgovor,čijim objašnjenjem ste bili potpuno u pravu.Nakon dva dana tamnog iscjetka,dobila sam menstruaciju.No,danas sam na ulošku vidjela bijelo-prozirno sluzavo meko tkivo koje je izašlo vani uslijed menstruacije.Možete mi reći o čemu se radi? Zahvaljujem još jednom.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Radi se o odljevu sluznice maternice .

kata37

poštovani,imam 41 godinu menstroaciju sam dobila sa 11 godina i ciklus mi je bija točan ka švicarski sat,međutim unazad 4 miseca ciklus se smanjio sa 5 dana na 1 dan.drugi dan našto smeđeg iscjetka i to je to .zadnj menstroacij mi je bila 13 .5. o otada ništa .nisam trudna jer pošto radim u bolnici napravila sam BHCG nalaz je negativan.da li je moguče da ulazim u predmenopauzu.nalazi štitnjače isto u redu .rodila sam jedno dite i nikad nisam imala nikakvih ginekoloških smetnji.molim vas za vaše mišljenje .unaprid hvala lipa.

AnkaRijeka

Poštovani doktore,

otkako imam menstruaciju, ona je neredovita; redovita je bila samo dok sam pila kontracepciju, ali sam prestala zbog problema s venama. Otada je ponovno neredovita, a posljednja 4 mjeseca uopće nisam imala menstruaciju. Odnos sam imala 6. 2., 10-ak dana nakon što mi je završila menstruacija. Radila sam test i bio je negativan, često osjećam pritisak u donjem dijelu trbuha, kao da ću dobiti menstruaciju, ali ništa, boli me trbuh, razdražljiva sam, ali onda nakon tri-četiri dana prestane; kao da imam sve simptome menstruacije, ali nema krvarenja. Ponavljam, test je bio negativan, a inače patim od jednog anksioznog poremećaja i užasno sam zbog njega razdražljiva i živčana, a i inače sam sklona živciranju i stresu zbog posla i fakulteta paralelno. Mislite li da sam ipak trudna ili je razlog stres? Hvala Vam!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Kata moguće je. Za to bi trebalo napraviti spolne hormone.
Svakako treba napraviti i uzv sredinom ciklusa da se vidi debljina endometrija i jajnici.
Moglo bi se raditi npr. i o cisti na jajniku. Stoga savjetujem pregled i uzv.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ankarijeka ne mislim da je stres nego prema opisanom policstični jajnici.
Stoga savjetujem hormonsku obradu i terapiju.

kata37

Poštovani doktore evo mene opet vam dosađujem,bila sam na pregledu ginekolog mi je da uputnicu za spolne hormone,pregledao me na ultrazvuk i rekao da mi je maternica zadebljana 10 milietara.na desnom jajniku nekoliko folikula i jedan koji je dosta veči.po njegovom nije došlo ovaj misec do ovulacije i da zato nisam dobila menstruaciju.ordinirao mi je tablete duphaston da pijem 3 puta po 2 .jučer popodne popila sam 2 i sinoč 2,međutim jutros sam dobil menstruaciju.zania me da li moram nastaviti i dalje piti tablete ili nemoram sad kad sam je dobila.izvinite na smetnji i puno vam hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako ste dobili menstruaciju ne trebate uzimati više duphaston.

Deyo_89

Poštovani,

unatrag 6 mjeseci prestala sam piti tablete Yaz (koje sam koristila sa prekidima nekih 5 godina). Prva menstruacija nakon tableta mi je došla tek 35. dan. Nakon toga mi je svaki mjesec došla između 27. i 29. dana. Danas je 38.dan od zadnje menstruacije. U subotu sam napravila test za trudnoću koji je bio negativan. Da li sam test napravila prerano? Da li ga je potrebno raditi opet kroz par dana? Kod svog ginekolga trenutno ne mogu, jer je na godišnjem odmoru.
Da li preporučate posjet ginekologu ili nekakvu drugu pretragu (npr.laboratorijske pretrage) koja bi pokazala mogući uzrok kašnjenja menstruacije ukoliko se ne radi o trudnoći.

Zahvaljujem na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije prerano. Ne radi se o trudnoći. Kašnjenje je vjerovatno povezano s promjenom klime i mjesta boravka pošto ste na godišnjem odnoru.