Mršavost kao razlog?

Evgenije

Poštovani,

Mjesečnica mi kasni oko godinu dana. Imam 16 godina i prvi put sam dobila prošle godine. Da li razlog za kašnjenje može biti jako velika mršavost ili se stvarno trebam zabrinuti? Nadam se da mi možete pomoći.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dakako da može. No u prve dvije ginekološke godine normalno je menstruaciju imati dva put na godinu.
Savjetujem pregled endokrinologa zbog mršavosti.

Evgenije

Hvala !

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

easyA

postovanje, doktore.
situacija je sljedeca. menstruaciju sam prvi put dobila prije godinu dana,nije redovita, sad je nisam dobila od 2. mj, prvi pravi spolni odnos sam imala prije otprilike 2 tj, s kondomom i svrsavanjem vani, ali prije 3-4 tj. smo dvaput krenuli bez kondoma, nikad nije svrsio niti bio blizu svrsavanja jer je to trajalo po 2 min i onda ga izvadi. postoji li ikakva mogucnost trudnoce,brinem jer menstruacije ne dolaze?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vi ste puni pitanja. Pošto ste spolno aktivna savjetujem da nađete dobrog ginekologa, napravite pregled i uzv kao i papa test.
Da malo porazgovarate s njim.
Što se tiče pitanja, svakako napravite test. Vjerovatno se kod vas radi o anovulacijskim ciklusima te je oligomenoreja tog uzroka a manje vjerovatno trudnoća.