nalaz poslije kiretraze

silva__aaa

Imala bih jedno pitanje...stigao mi je pataloski nalaz nakon kiretraze koja mi je napravljena 05.05.2010g. nakon ultrazvucnog nalaza jer u gestacijskoj vrecici nije viden embrij...
ovako glasi nalaz...

(kiretman) Materijal ukupnog promjera 3cm sadrzi dijelove gestacijski promijenjenog endometrija i decidue te raskidanu gestacijsku vrecu.
Korionske resice nezrelog izgleda,rahle edematozne strome,pojedine sa sitnim vaskularnim prostorima praznih i kolabiranih lumena...

Molila bih vas ako mi taj nalaz mozete objasnit jer ja to bas i nerazumin...

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, riječ je o patohistološkom nalazu koji ukazuje na anembrijsku trudnoću ( Blighted ovum), dakle plod se nije uopće razvio, nego samo posteljica.
Iz tog se nalaza nažalost, nažalost neda utvrditi zašto se plod nije razvio. Najčešći uzrok anemrijske trudnoće su kromosomske greške u ranom stadiju razvoja ploda i posteljice.

silva__aaa

Hvala vam na odgovoru!

Neman jos djece a ovo mi je vec drugi put pravljena kiretraza...prvi put je bilo prije 2 god samo sta mi je tada plod otpao sam krvarenjem tj. spontani pa su me samo ocistili do kraja...

Sad me zanima sta treban napravit dalje...kakve pretrage...jer sada iman i strah za vise trudnoca tj.da ce to opet bit neuspjesno...

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, obrada ovisi od slučaja do slučaja. Nemam uvid u Vaš ginekološki status, dakle imam premalo podataka. Općenito govoreći potrebno je učiniti prošireni ginekološki pregled , UZV 2 i 3D, histerosalpingografija, određivanje kariograma supružnika, određivanje protutijela iz krvi LAC i ACA, mikrobiološka obrada vrata maternice, OGTT, hormone štitnjače, hormonska obrada( progesteron u sekrecijskoj fazi), spermiogram supruga,itd.
Nadam se da sam Vamdao neke osnovne smjernice za dalje.

silva__aaa

Hvala vam puno na odgovoru!inace imam policisticne jajnike-ostala san trudna pomocu klomifen tableta!nalazi stitnjace su ok kao i nalazi hormona jer sam to radila radi policisticnih jajnika prije jednu 6 mj...

Hvala van na pomoci sada cemo sve nalaze izvadit pa cemo vidit o cemu se tu radi!

Ako mi mozete samo reci jel bubrezi mogu utjecati na plod?inace operirala bubreg dva puta,jednom refluks a jednom tesku uretohidronefrozu i to oba puta desnu stranu i sada mi bubreg desni ne radi 100% nego manje ok 70%!!!

Hvala!!!
Pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, kad ostanete trudni bit ćete pod pojačanim nadzorom ginekologa isto tako i nefrologa interniste koji će Vas voditi kroz trudnoću.

silva__aaa

Postovani!

Hvala Vam na brzim odgovorima i na savjetima!

Pozdrav