POLICISTIČNI JAJNICI I NEREDOVITE MENSTRUACIJE

iva1004

Poštovani,

Imam 27 godina i cijeli život imam neredovite menstruacije. Drugim riječima, prošle godine menstruaciju sam imala tri puta jer mi zna kasniti po dva-tri mjeseca.
Redovito posjećujem ginekologa i radim papa testove i ultrazvuke.
DIjagnosticirani su mi policistični jajnici.
Kada mi menstruaciju kasni toliko dugo, ginekologica mi uvijek prepiše Duphaston tablete (prije mi je davala Dabrostone).
Moj problem su dakle neredovite menstruacije zbog PCOS-a i to što malo puta na godinu dobijem mentruaciju pa smatram da su mi smanjene i šanse za trudnoću.
Teško mi je pratiti kada su meni plodni dani upravo zbog takvih ciklusa.
Što se tiče zatrudnjivanja, pokušali smo nešto manje od desetak puta (kroz 6 mjeseci sveukupno) prakticirati snošaj.
Molim Vas za Vaše cijenjeno mišljenje, što vi mislite o mojim šansama za trudnoćom? Da li je ista smanjena zbog takvog ciklusa? Imate li kakav savjet?
Srdačno,
Iva

Dejan Šakoronja, dr. med.

Morate napraviti hormonsku obradu i ako je sve drugo dobro i uredno savjetujem indukciju jajnika.

iva1004

Što se tiče hormonskih pretraga, to sam već prije provjeravala, kao i štitnjaču i to je bilo sve u redu.
Molim Vas još samo za odgovor na koji se način radi indukcija jajnika?

Srdačno,

Zahvaljujem na odgovoru,
Iva

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sigurno nije u redu ako se radi o pcos. Napišite mi vrijednosti hormona.
Indukcija ( poticanje) jajnika radi se uz pomoć lijekova; Klomifen, gonadotropini i slično u svrhu postizanja ovulacije, jedne ili više njih.

iva1004

Poštovani doktore,

Vađenje spolnih hormona radila sam 2007. godine. Kad malo bolje razmislim, vjerojatno više nisu takve vrijednosti kad imam problema sa policističnim jajnicima, jer tada sam još dobivala menstruaciju s manjim kašnjenjem nego što je sad. Sad me već strah jer je dobijem po samo tri puta godišnje.
Evo nalaza tih hormona iz 2007. godine:

FSH 7.2
PROLAKTIN: 471.0

Štitnjaču sam provjeraval 2013. godine i nalaz je sljedeći:

T4 TIROKSIN 108.00
TSH1- TIREOTROPIN 3.32

Što Vi mislite o tim nalazima, da li da ponovno učinim pretrage?
Što se tiče zatrudnjivanja, što mislite koliko bi bilo u redu još pokušavati vremenski (u mjesecima?) pa da onda ako ne ide tako, da krenem na indukciju?

Iznimno Vam se zahvaljujem,
Iva

Dejan Šakoronja, dr. med.

To je bilo pred 8 g. Morate napraviti fsh, lh, e2, prolaktin, dheas, testosteron, p4,tsh inzulin u serumu i drugo.
Javite se svom ginekologu za obradu.

iva1004

U redu, hvala na odgovoru i poslušat ću Vaš savjet.

Srdačno i sretno,

Iva

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

iva1004

Poštovani,

Opet se javljam s jednim pitanjem pa Vas ljubazno molim za odgovor.
Rekla sam da imam 27 god., policistične jajnike cijeloga života, dakle neredovite cikluse, menstruacija dolazi i nakon 60 dana itd. itd.
Prije kojih 2 tjedna imala sam odnos sa snošajem u rodnicu.
Već nekoliko dana osjetim malu bol u lijevom jajniku, dva dana mi se spavalo tijekom čitavog dana i bolila me glava.
Menstruacija mi je bila oko 14.05. a dobila sam ju samo zato jer sam pila duphaston.
Jučer sam samo na kratko imala na gaćicama smeđu fleku kao da mi je nešto smeđe isucirlo sa možda malo krvi. Više to nemam.
Sad Vas molim za mišljenje- da li to može biti simptom trudnoće i kada bi bilo poželjno da napravim test za trudnocu?
Srdačno,
Iva

Dejan Šakoronja, dr. med.

Šansa svakako postoji. Za koji dan možete napraviti test na trudnoću ili beta hcg iz krvi.