Trudnoća i duphaston!

shakira

Poštovani,

Imam pitanja vezano uz trudnoću.
1. Prva trudnoća je završila spontanim pobačajem u 8 tjednu trudnoće 2005. godine. Druga trudnoća je završila porodom 2007. godine. Rodila sam zdravu curicu u 40 tjednu vaginalnim putem, porod je prošao u redu. Treća trudnoća završila je 2009. godine spontanim pobačajem u 6 tjednu, srce fetusa nije kucalo. Sad sam u 18 tjednu trudnoće( ZM 03.09.2012.). U prvom tromjesečju sam imala hematom veličine 12 mm, uslijed čega sam više puta krvarila. Za hematom su rekli u 12 tjednu da se povlači. Preporučeno mi je strogo mirovanje, čega sam se pridržavala. Prema preporuci doktorice pila sam duphaston 3*1 do 11 tjedna, nakon toga duphaston 3*2, onda od 13 tjedna opet duphaston 3*1. Nakon 13 ili 14 tjedna više ne krvarim. Sad sam u 18. tjednu i još uvijek pijem duphaston 3*1. Zanima me da li je potrebno piti duphaston budući da više ne krvarim?
2. Radila sam kombinirani probir u 12. tjednu te je nađen povišen rizik za T 21 (BHCG 58,11, PAPP-A 412,1 MoM 0,35, rizik 1/9, CRL 43= 11+1, NT =2,1). Napravila sam amniocentezu. Nalaz ultrazvuka: AM 18+0/7 tj. Plod vitalan, trenutno koso, glava dolje lijevo, posteljica sprijeda, uredni KČS. Uredna količina pl. vode. BIP 41 MM ZA 18+4/7 tj., HC 140 mm za 17+3/7 tj., AC 118 mm za 17+4/7 tj., FL 22 mm za 16+5/7 tj. Budući se za nalaz amniocenteze čeka 2 do 3 tjedna molim Vas da mi odgovorite na pitanje da li navedeni parametri ultrazvuka ukazuju na zdravi fetus?
3. Hemoglobin u krvi je 119, što je na donjoj granici. Da li smatrate da bi trebala uzimati željezo? Napominjem da uzimam 1 tabletu prenatala dnevno, koja sadrži 10 mg željeza.

Ispričavam se na dugom pitanju, ali od početka trudnoće sam u strahu za moju bebu s obzirom na prijašnja iskustva.

Unaprijed zahvaljujem.

S poštovanjem,

Nikita

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana;
1. Duphaston nije više potreban.
2.Mjere su uredne osim kračih natkoljeničnih kostiju(može biti signifikantan za sy. Down) ali svakako na samo uzv biometrije ne možemo potvrditi da se radi o nekoj kromosomopatiji.
3. Nakon 20. tjedna potrebno je uz vitaminske preparate i po jedna tableta preparata željeza /Ferrum ili Retafer ili Heferol npr) jer su potrebe za željezom 5 puta veća nego na početku i ispražnjeni su depoi željeza u tijelu.