upit

diki5

Poštovani doktore,
imam 29 godina, policistične jajnike, Uz pomoć IVF ostala trudna, trudnoća je bila uredna do 20+2 tt, primljena u bolnicu 4 prsta otvorena, hospitalizirana i slijedeći dan mi je pukao vodenjak. Tako sam ležala u bolnici 8 dana, plod je bio živ i sve ok za stupanj trudnoće. Naglo dolazi do velikog porasta temperature 40 C.
Tijekom te večeri dolazi do "spontane eksplozije mrtvog muškog ploda bez vidljivih malformacija, neugodnog mirisa".
Nakon toga sepsa i ARDS.
Cervikalni brisevi su svi bili uvijek uredni, prije prijema u bolnicu, u bolnici i nakon nje.
Patohistološki nalaz posteljice-veličinom odgovara trudnoći,unutar horijalne ploče,subhorijalnom fibrinu, svim slojevima ovoja te unutar strome resica nalazimo upalni infitrat s prevladavanjem neutrofilnih leukocita i gnjojnih tjelešaca. Veći dio amniona nekrotičan. Na ovojima vidljivo formiranje apscesa. Obilne kolonije bakterija nalazimo i bez upalnog odgovora.(majčin odgovor- stadij 3, visoki gradus. Nalaz ploda-veličina odgovara trudnoći, organi uredne veličine, u jetri naglašen krvni zastoj, a ekstramedularna hematopoeza obilna, u timusu Hasallova tjelešca oskudna, ali prisutna, u ostalim organima vidljiv endem i ekstravazati eritrocita.
Nakon svega toga radila analizu za trombofiliju:
normalni tip gena za faktor V
normalan tip gena za faktor II
heterozigotni tip gena (CT)
insercijsko-delecijski polimorfizam (4G/5G)
delecijski genotip (DD).
Molila bih vas da mi napišete svoje mišljenje zbog čega se ovo desilo, koliko bi mi bila rizična slijedeća trudnoća i dali bi još nešto trebala testirat.
Unaprijed zahvaljujem.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, pobačaj nije povezan uz trombofiliju.
Patohistološki nalaz ukazuje na upalu, nekrozu, čak i apsces na posteljici.
Svakako se morate pozabaviti prije trudnoće mikrobiološkom obradom cerviksa pa možda je nužno napraviti i biopsiju endometrija te mikrobiološki pregledati bioptat.
Ne smijete se upustiti u novi postupak prije nego svi brisevi, urinokultura, parametri infekcije ne budu uredni.
Svakako bi se moglo raditi i o insuficijenciji vrata maternice te kao posljedica otvaranja nakalemljena infekcija.
Trudnoću kada do nje dođe kontrolirati isljučivo u bolnici po potrebi i češće hospitalizacije pa možda i profilaktička serklaža.