yazz i menstruacija

km-a

postovani,
pijem yazz vec godinu dana i sve je bilo u redu do sada.
jucer mi je bila zadnja tableta yazza i danas bi trebala dobiti redovitu menstruaciju no ja sam ju dobila vec prije 9 dana dok sam pila tablete a sada cu vjerovatno imati jos tih par dana koji bi trebali biti redoviti.
krvarenje do sada nije bilo obilno ali je sigurno bila menstruacija!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovanja, ovo što imate smeđkasti iscjedak već devet dana uzrokovano je uzimanjem Yaz tableta, koje su ultranisko dozažne te se javlja to mrljasto krvarenje.
Savjetujem da iste nastavite uzimate dalje bez prestanka, te ako smetnje dalje perzistiraju kroz iduće cikluse savjetujem da se promjeni kontraceptiv.

Babi185

Poštovani doktore, imam pitanje vezano uz Yaz pilule. Pri kraju sam sa prvim pakiranjem i zanima me da li kad (recimo na treći dan bijelih pilula dobijem M) onda nastavljam sa bijelim dok ne dovršim kutijicu ili čim dođe M ja nastavljam sa novim pakiranjem a prekidam bijele piti.. :/ ?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana navedene pilule pijete 28 dana. Dakle ne obazirite se na menstruaciju. Popijte svih 28 tableta a onda krenite na novu kutiju , bez ikakve pauze niti preskakanja bijelih tableta.

Babi185

Hvala Vam na Vašem odgovoru. Imam novo pitanje, naime, pijem Yaz pilule, i jučer je stigla M, ali u isto vrijeme me je uhvatila i infekcija (češanje i lagana bol,napetost kože između anusa i vagine) i sad sam zbunjena pošto ne znam da li je pametno stavljati vaginalete i mazati sa Canestenom s obzirom na to da imam M.. ?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, savjetujem da tijekom menstruacije koristite kremu izvana 2-3 x dnevno. Vaginalete nakon što Vam završi menstruacija,ili da uzmete antimikotik jednokratno na usta.

Babi185

Poštovani doktore, namazala sam se sinoć i jutros, međutim, ne znam jesam li napravila grešku stim što sam se namazala Rojazol kremom a ne Canestenom, s obzirom na to da čim sam se,oba puta, Rojazolom namazala tek tada je usljedilo neizdrživo češanje..? da li da ponovim sa Canestenom ili? što bi mogao biti uzrok takvoj reakciji na Rojazol?

Babi185

I imam još jedno pitanje, da li mazanje Kantariolovim uljem po tijelu ima kakve loše strane kad se uzimaju Yaz pilule? Unaprijed hvala i ispričavam se ako gnjavim.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, navedeni preparati su slični, te ako ne osjećate poboljšanje savjetujem da se ne mažete dalje. Vjerovatno se radi o iritaciji kože ili kontaktnom dermatitisu te je terapija drugačija. Kantarionovo ulje nema implikacije na djelovanje kontraceptiva.

poštovani,

već 2 mjesecauzimam yazz i prva menstruacija je bila ok. Tokom druge kutije sam na polovinu mjeseca imala neki "čokoladni iscjedak" dva dana, nastavila piti i popila cijelu kutij, znači i bijele tabletice ali menstuacije nema. Znači, sad sam prekinula piti tablete(što sam i planirala), prošlo je već tri dana od kada sam završila pakovanje,na ulošku primjetim smeđkasto krvarenje, ali pravog krvarenja nema. osjećam i bolove baš kao menstualne.
Da li je to alarm za upozorenje, i zašto se to ustvari dešava?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, to je menstruacija. Uz pilule može biti vrlo blaga i nalikovati smeđem iscjetku upravo kakvu ste opisali. Ne brinite.

zahvaljujem se na brzom odgovoru.
puno pozdrava iz Sarajevahappy

Babi185

Poštovani doktore, pijem yaz vec 6mj. Sada bih trebala popiti zadnju bijelu tableticu (oko 20:30h, te na danasnji dan, utorak dobivam M uobicajeno dok ih pijem) međutim M još nije nastupila a danas je trebala. koliko znam nisam preskocila nijednu pilulu i pila sam ih u priblizno isto vrijeme svaki dan, sa eventualnim odstupanjem i to rjetko kad od najduže 2h. da li imam razloga za brigu? i moram napomenuti da imam stalnog partnera i odnose.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, nemate razloga za brigu. Neki put uz navedene kontraceptive menstruacija kasni ili bude skroz oskudna, a neki put i preskoči.
Svakako nastavite dalje piti bez prekida.