Ginekologija i opstetricija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 11777 | Broj poruka: 85227

Forum nije u funkciji!

No pregled objavljenih poruka Vam pruža veliki broj korisnih informacija iz navedenog područja.


zabrinuta


Autor Poruka

Mirjana

15.09.2001. 16:17

Analizom PAP-a testa utvrdjena je PAP-a IIc-atipicne stanicne promjene, HPV +. ST.č. 2.
Zabrinuta sam jer sam vrlo mlada (20 godina), lijecnica mi je propisala terapiju interferon vaginaletama koje nazalost nije moguce nabaviti osim na Zavodu za imunologiju uz dugo cekanje. Molim Vas da mi objasnite kako dolazi do pojave HPV-a, koliko mogu pomoci samoizljecenju uzimanjem vitamina, minerala i slicno radi jacanja imunoloskog sustava.
Molim Vas za informaciju gdje se izvan Hrvatske moze kupiti interferon vaginalete.
Da li je potrebno da izvrsim neke dodatne analize i testove?
Srdacan pozdrav i puno hvala.

Doc dr. sc. S. Kupešić

16.09.2001. 23:29

Poštovana gospođice Mirjana,
Infekcija HPVom doista poprima razmjere epidemije, jer na žalost još nema efikasne terapije protiv ovog uzročnika, a i metode dijagnostike prilično su skučene. Kao što znate Papa nalaz ne mora uvijek pokazivati promjene vezane uz HPV infekciju. Definitivna dijagnoza se postavlja izolacijom virusa, a od izuzetne je progonostičke važnosti učiniti tzv "tipizaciju" virusa (odn. odgovoriti na pitanje radi li se o virusu tzv. niskog ili visokog rizika). Naime, klinička ispitivanja su dokazala da neki tipovi virusa stvaraju samo upalne promjene, dok su neki tipovi virusa odgovorni za maligne promjene na cerviksu. Stoga, od izuzetne je progonostičke važnosti kojoj skupini pripada HPV koji je izazvao promjene na Vašem Papa nalazu. Morate biti svjesni da je infekcija HPV-om izrazito česta promjena. Podaci iz SADa govore da je svaka peta djevojka zaražena HPVom tijekom prve godine spolne aktivnosti. Pesimistične prognoze američkih epidemiologa govore da će tijekom slijedećeg petogodišnjeg razdoblja postotak zaraženih porasti na čak 70%. Ipak, dobra vijest je da će prema nekim stručnjacima čak 90% zaraženih uspješno suzbiti infekciju zahvaljujući primjerenom imunološkom odgovoru vlastitog organizma.
Svakako. lokalnom imunitetu valja pripomoći pažljivim liječenjem infekcija kojima znamo uzrok i terapiju (primjena lokalne i sistemske terapije u slučaju pridruženih klamidijskih i/ili drugih bakterijskih infekcija), redovitom kontrolom Papa nalaza, kolposkopskim pregledima, te po potrebi biopsijom. Neke ustanove i stručni timovi objavili su dobre rezultate primjenom Interferonskih krema. Iako se prema općenitom uvjerenju stručnjaka ovom terapijom postiže samo polovičan uspjeh, mnoge pacijentice žele pokušati. Na žalost terapija je skupa, ali se na recept može dobiti i zvan naše zemlje (Slovenija, Italija, Njemačka i dr.) U slučaju pogoršanja bolesti postoje i "agresivniji" pristupi poput konizacije (otklanjanje bolesnog dijela cerviksa u obliku konusa po kojem je operativni zahvat i dobio ime). Što se tiče izgleda za trudnoću oni su povoljni ukoliko ćete se držati prije navedenih uputa. Puno sreće u Vašem daljnjem liječenju i budite osobito oprezni s obzirom da ste doista mladi.

Mirjana

23.09.2001. 10:23

Cijenjena doktorice, zahvaljujem na iscrpnom odgovoru u svezi postavljenog pitanja. Mirjana.