Kontracepcija

kontracepcijske pilule

Natalija Beljo, dr. med.

Dok pijete Hiramicin dodatna zaštita.

varta

Hvala lijepa, mozete li mi reci koliko dugo je potrebna zastita nakon prestanka uzimanja takvog tipa tableta?

Natalija Beljo, dr. med.

Samo dok ih pijete.

Allyce

Poštovana, znam da će pitanje zvučati glupo no strah mi neda mira. Molim vas da mi kažete kolike su mogućnosti za trudnoću ako sam pilule uzimala redovito i na vrijeme (nikad u većem razmaku od +/- 2 h), i kad sam potrošila pakiranje dobila sam redovitu menstruaciju. Još me zanima dali su moguće mučnine i povišen tlak od pilula iako su niskodozne. Zahvaljujem.

Natalija Beljo, dr. med.

Moguće je.

Allyce

Oprostite, nisam shvatila dali je moguća trudnoća unatoč uzimanju pilula na vrijeme i menstruaciji ili ovo drugo znači povišen tlak i vrtoglavica od pilula.

Natalija Beljo, dr. med.

Sigurno Vam je srce stalo kad ste pročitali, mislila sam na tlak i vrtoglavicu.

Allyce

Da budem iskrena je. Iako sam se informirala o djelovanju i pouzdanosti kontracepcije željela sam to čuti i od stručnjaka jer sam se zadnjih dana dosta loše osjećala, ali pretpostavljam da je to bilo od prevelikog viška stresa ovih dana. Hvala vam na odgovoru.

TheMissTea

Postovani

Pijem Novynete od kraja januara uvek na vreme.
Imala sam odnos 11.maja (dva odnosa sa razmakom od pola sata)(nije doslo do ejakulacije unutra), 13.maja sam dobila, a sa antibiotikom Doksicilinom sam pocela 15.maja i popila 5 pilula koje su bile u toj kutiji (prepisano mi je zbog upale desni koju je izazvao rast osmice)
Pa me interesuje moze li doci do trudnoce iako sam dobila u tu sredu (zbog tog antibiotika). I da li Doksicilin utice na smanjeno dejstvo pilule i koliko se dana mora stititi nakon sto ga popijem? Hvala unapred

Dejan Šakoronja, dr. med.

Neće doći do trudnoće. Tijekom uzimanja doksiciklina dodatna zaštita jer isti umanjuje djelovanje pilula.

Kashmir

Poštovani,
evo jedno meni zanimljivo pitanje koje me vec dulje vremena zanima. Kada zena pije kontracepcijske pilule i npr. zaboravi jednu koliko je dana potrebno da dode do ovulacije? Npr. na Yazu imamo 4 placeba na kojima u tih cetiri dana pretpostavljam ne dode do ovulacije. Pokusala sam naci ovaj odgovor na internetu vec dulje vrijeme jer mi nikako nije jasno kako neke zene ipak ostanu trudne na OHK. Molim Vas ako imate vremena i volje da me malo poducite happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pa ako preskočite pilulu u prvom tjednu tada je moguća ovulacija . To je vrlo jednostavno.

pocetnica

Poštovan doktore,zamolila bih Vas za savjet i preporuku. I Seksualno sam aktivna tek 6 mjeseci i do sada nikakvu metodu kontracepcije nisam koristila,osim prekinutog snosaja.Znam da postoji teorijska sansa za trudnocu iako partner izvadi penis na minut-dva-tri prije no ejakulira,ali kolika je prakticna/realna sansa za takvu trudnosu,procentualno? Htjela bih da počnem koristiti kontracepcijske pilule... imam 23godine,visoka sam 180,a teska 72 kg O+krvna grupa,ciklus mi traje 30 dana,a mjesecnica 6(to je prosjek zadnjih 3-4 mjeseca). Na osnovu navedenih podataka,koje biste mi vi preporučili? i da li se mogu kupiti bez recept? Unaprijed hvala. Srdačan pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne možete kupiti bez recepta. Nisu to bomboni koje kupujete u trgovini.
Javite se na pregled kod ginekologa, on će vas savjetovati, obraditi, napraviti krvne pretrage i ako nema kontraindikacije za njihovo uzimanje iste i ordinirati.

TheMissTea

Hvala na odgovoru.
Interesuje me samo, posto pijem Novynete kao sto sam i rekla i tokom 5 dana uzimanja Doksicilina nisam imala odnose, da li sam se trebala stiti samo dok sam ih pila ili jos i 7 dana unapred?

TheMissTea

I 2 tablete Doksicilina sam pila tokom prve nedelje pilula.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dodatna zaštita samo tijekom uzimanja antibiotika.

TheMissTea

Mnogo sam uplasena sad. Jer su mi rekli u apoteci da Dosicilin ne smeta tim tabletama. Doksiciklin sam prestala piti u sredu a odnos sam imala u cetvrtak 2 odnosa sa pauzom od sat vremena (bez ejakulacije unutra) pa me interesuje jesam li zasticena ako sam pila antibiotik prve nedelje sa novim pakovanjem i hocu li imati ovulaciju?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne brinite. Ništa se neće dogoditi. Samo uzimajte dalje prema shemi. LP.

TheMissTea

Hvala najlepse. happy