Skraceni cervix ili ne?

Vale1802

Dobar dan, sada sam 22+4 tj. Drugorotka. Jucer na anomaly scanu mi je dr. rekao da mi je cerviks 31mm i “T” oblika. Moja dr. kad je dobila nalaz mi je prepisala 2 vaginalete Utrogestana do daljnjeg + Roidakal tablete i mirovanje. U prvoj trudnoci sam u ovim tjednima dobila e.coli + enteroccocus i smanjio mi se cerviks na 23 mm, “Y” oblik, otvorena za prst, te sam bila dvaput hospitalizirana. Da li trebam brinuti i u ovoj trudnoci da ne dode do toga? Smijem li piti i magnezij uz Roidakal jer svakodnevno osjecam kontrakcije, ako da, koji? I trebam li na jos sto pripaziti? Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalaz nije zabrinjavajući. Nije potrebno strogo mirovanje, ali izbjegavajte dizanje tereta, dulje hodanje i stajanje. Magnezij možete uzimati uz terapiju koju ste dobili.

Vale1802

Krivo sam napisala tjedne, 20+4 tj je bilo, a danas sam tocno 21 tjedan. Mozete mi objasniti samo za sto su utrogestani? Za 2 tjedna imam ponovno cervikometriju.

Vale1802

Odkad stavljam te vaginalete imam osjecaj da mi je dolje sve naoteceno, a mozda ce i glupo zvucati, ali kao da mi unutra negdje nesto stoji, tipa kao da je vaginaleta zapela. Neznam kako drugacije objasniti. Pomalo neugodan osjecaj.

Ivo Balenović, dr. med.

Utrogestan je hormon koji se normalno izlučuje u trudnoći. On 'čuva' trudnoću.

Mirela2011

Poštovani, na samom početku trudnoće sam cerviks mi je 36,6mm da li je to normalna dužina?
Pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to je unutar fizioloških granica. U trudnoći je najvažnije da je cerviks zatvoren.