cista na jajniku

ivana.v7

Poštovani,
prilikom zadnjeg posjeta ginekologu rečeno mi je da imam cistu na jajniku. Ultrazvučni nalaz glasi:" uterus 5,9x3,8 cm, endometrij 1,2 cm, lijevi jajnik dijelom serozna cista promjera 5,8x5,6 cm, rubnog protoka RI 0,80. CA 125 iznosio je 9,52. Jeli zaista neophodno ići na laparaskopiju? Imam 21 godinu i dijabetičarka sam, neznam jeli to utječe ikako. Unaprijed jako zahvalna na vašoj informaciji!

Miro Šimun Alebić, dr. med.

Obično ovakav nalaz nije striktna indikacija za op.zahvat. Ali, ukoliko je kolega procijenio da je u Vašem slučaju operacija potrebna siguran sam da je za to imao valjane razloge.

ola1908

Postovane,
imala sam cistu 4 cm prije 3 mjeseca. Sadai znosi 5,5 cm. Iama stalne bolove dolje i u donjem djelu leđa. Imala sam i mucnine (mislila sam da sam trudna, ali nije). Isto tako imam u zadnje vrijeme jake akne i problemi sa konstipacijom. Doktor nije puno rekao, samo da to treba ukloniti,ali prije nego sto ista dogovorimo poslao je me na CA 125. Sada ucekujemo rezultat. Moje je pitanje: ako prije je to samo bila cista (vodena), da li se ona mogla pretvoriti u tumor? Jer na uputnici za Ca 125, doktor je napisao diagnozu: neoplasma ovarii (benignum). I koliko to je opasno?

Miro Šimun Alebić, dr. med.

Poštovana,
cista = tekućinom ispunjena tvorba; tumor = oteklina; neoplazma = novotvorina.
Naglašavam da tumor znači samo to oteklina, a ne karcinom ili malignu neoplazmu kako se to često misli. Dakle, Vaš ginekolog koristi različite termine da bi opisao istu stvar !

ola1908

Postovane gospodine, zahvaljuem na odgovoru. Ali moja prica se nastavlja, ako je moguce, molim, vase misljenje.
Dobila sam rezultate Ca 125, iznosi 107 U/mL .,znaci je tri puta vece nego je normala. Moj ginekolog je savetovao da cim prije idem na laparskopju. Isto tako danas sam dobila nalaz (koj sam predala prije mjesec dana) na helicobacter pylory - pozitivan. Da li to moze utjecati na to da mi mogu odgoditi laparskopiju zbog ovog? Iskreno, jako me boli ta cista - tumor (sto god), isto tako cesto osjecam mucninu, ne znam da li zbog ciste ili H.P., a isto tako jako se brinjem zbog povisenih tumarskih markera.

putujuci

Postovani doktore,
vec godinu i pol imam cistu na lijevom jajniku, koja veoma malo varira u velicini, uglavnom se krece negdje oko 4 cm. Posljednji nalaz kaze: lijevi jajnik gotovo u cjelosati sa cisticnom tvorbom velicine 47/37 mm debele stjenke i mijesane ehogenosti, sa debrisom u skoro polovici lumena, a tek rubno uzak tracak urednog ovarijskog tkiva. U maloj zdjelici oskudno slobodne tekucine. Desni jajnik 28x23 mm uredne gradje. Doktor predlaze laparoskopsku operaciju. Voljela bih znati da li je ovo jedini nacin lijecenja. Kontaktirala sam kliniku koja radi ovu vrstu operacija, rekla im o cemu je rijec, pokusala saznati malo vise. Doktori iz klinike kazu da uglanom kod ovakve vrste ciste (u 99% slucajeva) ne mogu odstraniti samo cistu, vec mora ici i jajnik. Obzirom da nisam radjala, zanima me, da li postoji nacin da se jajnik ipak sacuva, ako ne - koje pretrage trebam napraviti da bih provjerila da li je sa drugim jajnikom sve u redu. Kolike su sanse a nakon operacije na lijevom jajniku i odstranjivanaj jajnika, desni jajnik koji je bio zdrav oboli, i da li je uopste povezano? Unaprijed Vam zahvaljujem na odgovoru. S postovanjem, Arijana

Mija13

Postovani;Hvala vam na odgovoru.Zanima me jos krvarenje koje nije stalo od prosle mensruacije samo je vise kao sluz,zanima me dali je to radi ciste?Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vrlo vjerovatno.

Olga00

Poštovani, može li stalna prehlada biti uzrok neke bolesti jajnika? Bole me na dodir,a povremeno osjetim bol dok kišem,smijem se i sl.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Jedno s drugim nema veze. Otiđite na ginekološki pregled.