koagulopatija i trombofilija u trudnoći

cobra

Imam umjerenu trombofiliju (normalni tip faktor V i II ,MTHFR heterozigot CT, PAI-1 4G/5G te ACE inserc-delecijski tip) i povremenu spontanu pojavu modrica.
Također, imam produženo APTV (48 sec), P-PV % aktivnosti 112. Trombociti su mi 199 (svaki put sve manje). U 13 tjednu sam trudnoće,pijem Duphaston tablete,a prije 2 godine sam imala spontani. Koji bi bili Vaši savjeti za ovu kombinaciju?
Unaprijed hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Konzultirajte svakako hematologa. Obično se daje heparinska profilaksa.

cobra

hematolog mi je rekao da se ne bi odlučio za profilaksu sa LMWH radi većinom povećanog APTV-a kojeg imam

Dejan Šakoronja, dr. med.

Da. Istina. Da nije tako heparin bi bila terapija.

cobra

da li postoji neka druga terapija i koliko je ova kombinacija opasna za plod i za mene

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne postoji ništa drugo. Kod trombofilije svakako postoji veća šansa za pobačajem.
No tko zna koliko trudnica ima trombofiliju pa iznesu uredno trudnoću.
Nastavite s Utrogestanom dalje.

cobra

Hvala puno

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.