Kontracepcija

Moguća trudnoća?!

Pcelica D

Postovani,

Poslednji nezasticeni odnos sam imala 30 juna. 5.jula sam imala blago krvarenje koje je trajalo 3 dana, sto mi se prvi put desava. Otisla sam kod ginekologa na ultrazvuk 15.jula i rekao je da nema nicega, cak stavise da vidi folikule (iako ja nisam bas sigurna da li to znaci da treba da dobijem menstruaciju, ili kako). 21.jula sam dobila menstruaciju koja je bila jako obilna, sa velikim ugruscima i trajala je 7 dana (obicno mi traje 5-6 dana). Takodje, 21.avgusta sam dobila menstruaciju koja nije bila pretjerano obilna, ali trajala je 6 dana. Nakon 30 juna (dakle 2 mjeseca unazad) nisam imala odnose. U medjuvremenu, imam bolove u gornjem dijelu abdomena, sa lijeve strane stomaka (uroloski nalaz je bio uredan) i bolove u ledjima. 2 puta tokom mjeseca imala sam mucninu i blagu nesvjesticu. Imam odredjenih problema sa zeludcem, medjutim poslednjih mjesec dana me boli cesce nego inace, zbog cega i imam odredjene sumnje i ne znam je li psihosomatski. Da li sam prerano bila kod ginekologa da bi se ista moglo vidjeti? Test nisam radila. Da li bih trebala?

Dejan Šakoronja, dr. med.

KArla moguće je no malo vjerovatno.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pcelica ne radi se o trudnoći. Ne brinite.

Pcelica D

Postovani doktore, vec sam Vam pisala i zahvaljujem se na odgovoru na moje pitanje, n'o u medjuvremenu uhvatila me panika jer sam opet dobila smedji iscjedak. Dakle, podsjeticu Vas na moju situaciju. Imam redovne menstruacije, ciklusi mi traju otprilike 31 dan. Poslednje tri menstruacije su mi bile 21.juna, 21. jula i 21. avgusta. 5.jula sam imala blago krvarenje od 3 dana, 21.jula sam dobila menstruaciju. U avgustu nisam imala krvarenje na sredini ciklusa, medjutim sada, dobila sam menstruaciju takodje 21. Sada, 5.septembra mi se pojavilo smedje kao krvarenje (ili iscjedak) i traje vec par dana. U julu sam bila kod ginekologa na UZV, rekao je da je sve u redu (Napomenula bih da sam prosle godine radila i PAPA test koji je bio uredan). Sada, posto sam opet dobila to smedje krvarenje, u istom razmaku od zavrsetka menstraucije kao i u julu, zanima me sto li bi to moglo biti? Da li je to ovulacijsko krvarenje? Citala sam o tome po forumima i svaka zena ima razlicita iskustva, ali kako ja nisam strucnjak ne mogu tacno da odredim da li je to krvarenje normalno ili ne. Molim Vas za odgovor, ukoliko bi se to ponavljalo da li bih trebala da brinem ili ne. Imam 25 godina i ovog ljeta mi se prvi put desava takvo nesto. Srdacan pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako ste bili na pregledu ne trebate se brinuti. Vjerovatno se radi o periovulacijskom krvarenju.

Jovanna

Pozdrav, pijem Lamictal i Yasmin pilule. Imala sam nezasticen odnos pre dve nedelje i menstruacija mi je zakasnila 2,3 dana a uvek mi je tacna, menstruaciju sam dobila 7.9. a vec danas nemam, traje samo dva dana. Da li je moguce da sam trudna obzirom na to da Lamictal umanjuje dejstvo Yasmina ? Unapred hvala

Jovanna

I zaboravila sam da napomenem da sam prethodno pakovanje Yasmina pocela da pijem jedan dan kasnije, nisam napravila pauzu 7 dana, nego 8. I sada sam pocela da pijem Belaru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne radi se o trudnoći, no savjetujem dodatnu zaštitu jer navedeni lijek umanjuje učinak pilula.

shantee

Poštovani,

Pijem Qlaira tablete već nekoliko mjeseci...većinom popijem cijelo pakiranje a da menstruacija bude neprimjetna ili je uopće ne bude. U prošlom pakiranju sam zaboravila uzeti 24. tabletu i popila je drugi dan navečer i tako nastavila, a ne kako je pisalo u uputama: da ne pijem zaostalu tabletu (18.-24.) nego da pređem u novo pakiranje i da koristim dodatnu zaštitu sljedećih 9 dana. Sad sam već na 15. tableti iz novog pakiranja i pojavio se smeđi iscjedak koji traje već tri dana uz jaču bol. Zanima me da li ima razloga za brigu zbog ne pridržavanja uputa? Koliko se sjećam, odnosa u tih 9 dana nije ni bilo...

Unaprijed veliko hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

To je zbog takvom načina uzimanja pilula. Ne brinite. Nastavite dalje s uzimanjem prema shemi.

larisa123

poštovani, 11.dan ciklusa mi se pojavila plodna sluz, nakon koliko dana otprilike dođe do ovulacije nakon što se pojavi plodna sluz? te sad 14. dan imam neko svjetlo svjetlo smeđi iscjedak, da li je to zbog nadolazeće ovulacije ili pak može biti implatacijsko krvarenje, odnos sam imala 10. dan ciklusa? hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Periovulacijsko krvarenje .

bbirdy

Poštovani, možda će vam se moje pitanje činiti glupo ali bi voljela voljela znati postoje li šanse da sam trudna. Imala sam nezaštićen spolni odnos (do neke mjere naime nije mogao ući do kraja jer me je previše boljelo) ali nije svršio u mene posto smo prekinuli zbog boli. Mjesečnica mi je trebala doći 9.10. sto znači da kasni dva i pol tjedna, a u zadnja 4 mjeseca je bila redovna i dolazila točno u dan. Imam li razloga za zabrinutost?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako nije bilo ejakulacije šanse su gotovo nikakve. Drugi je uzrok izostanku.

succi

Poštovani,
Pijem yaz pilule već tri godine, i prvi put mi se dešava da menustracija nije uopšte nastupila ovaj mjesec. Naime prošli mjesec sam sve pilule pila na vrijeme, nije bilo dijareje i nisam povraćala unutar 4 sata nakon uzimanja pilula. Pila sam dva antibiotika Klavocin i Ciprol, i za oba sam se upravo ovdje raspitala da li utiču na djelotvornost i rečeno mi je da ne utiču na djelotvornost pilule. Zanima me da li je moguće da sam ostala trudna? Imala sam samo dva odnosa u toku posljednjih mjesec dana.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prema opisanom ne radi se o trudnoći. Uz ove pilule čest je povremen izostanak menstruacije.

mateaaaa

Pozdrav..
Zadnju menstruaciju sam imala 15.10.. Nezasticene odnose i ejakulacija unutar vagine sam imala 30.10 i 31.10.. Znam da je trudnoca moguca, ali imam vec 3-4 dana bol u bubrezima, jajnicima, i bol u grudima.. To mi inace bude kada trebam dobiti.. dali je moguce da su to simptomi trudnoce?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prema opisanom ne mogu reći. Ako su vam smetnje kao i uvijek pred menstruaciju onda se vjerovatno ne radi o trudnoći.