Kontracepcija

Yaz - zaboravljena pilula

Natalija Beljo, dr. med.

Popili ste zaboravljenu, pijete 7 mjeseci Yaz tako da sad samo nastavite piti dalje po shemi uključujući i bijele tbl.One se preskaču u samome početku pijenja kad se zaboravi popiti .

fantasy_25

Postovana dr, pijem yaz vec 6 mj tj sad sam vec u 7.. Prosli mjesec nisam popila zadnju ruzicastu tabletu pa sam odmah presla na 4 placebo... Onda sad normalno pijem tablete....Da li je potrebna zastita sada prvih 7 dana?

fantasy_25

Tj dodatna zastita

Natalija Beljo, dr. med.

Ne treba.

barbiedoll007

Poštovana doktorice,

pijem Yaz tablete već godinu dana, nisam imala problema s njima do unatrag 3 mjeseca. Naime, izostala mi je menstruacija 2 mjeseca za redom. U međuvremenu sam radi sigurnosti obavila ginekološki pregled i doktor me uvjerio da je sve u redu i da je to normalna pojava. Trećeg mjeseca menstruacija se opet nije pojavila niti četvrti dan uzimanja placebo tableta, a kako mi je ginekolog preporučio da radi vlastitog mira oko izostanaka menstruacije napravim pauzu ne bi li došlo do prijelomnog krvarenja, to sam i učinila. Menstruacija se javila 5. dana, ako se to može nazvati menstruacijom, više kao smećkasti iscjedak, ali uz bolove. Da nisam radila tu samoinicijativnu pauzu od 2 dana, počela bih s novim blisterom u četvrtak, a ovako sam to učinila u subotu. Problem nastaje kada sam ja zaboravila popiti 11. tabletu (sjetila sam se oko 14-15 sati kasnije i uzela ju odmah) i onda opet istu stvar napravila s 14. tabletom (isto sam se sjetila za 14-15 sati kasnije). Kako me ova prva tableta nije zabrinula, jer se radi o drugom tjednu, u međuvremenu sam imala nezaštićene odnose, a i nakon druge zaboravljene tablete. U prvom času sam si tumačila kako je moja hormonska osovina očito potpuno suprimirana kad već niti menstruacije ne dobivam, uz uredan endometrij i jajnike na uzv (nalaz od prije 2 i pol mjeseca), tako da je šansa za ovulacijom minimalna. Međutim, kako dani odmiču, razvija se sumnja i strah da nisam ipak učinila nesmotrenu glupost....

Naravno, zanima me kolika je mogućnost trudnoće? Nakon zaboravljenih tableta nastavila sam normalno uzimate ostale iz blistera i danas sam na 19. danu.
Unaprijed zahvaljujem

Natalija Beljo, dr. med.

Pijete Yaz tako da nema panike , zaštita je ostala ista.

barbiedoll007

Hvala Vam puno na odgovoru. Lijepi pozdrav

irenaj

pozdrav
pijem jaz godinu dana u 17h.
uvijek sve ok. ipak, desilo mi se da sam zaboravila popiti 2. tabletu u novom pakovanju(dakle prvi red) to je bio utorak. popila sam ju sledeceg dana , dakle u srijedu,zajedno sa redovnom u 17h, njih dvije zajedno. imala sam odnos u srijedu ujutru, prije nego sam i shvatila da sam zaboravila na tu tabletu u utorak kao i prethodne sedmice..da li postoji rizik od trudnoce? i kako dalje? da koristim dodatnu zastitu 7 dana, posle bez dodatne zastite? molim Vas za odgovor...imam 24 godine i stalnu vezu

Natalija Beljo, dr. med.

Ne trebate ništa , nastavite dalje piti po shemi .Pijete ih godinu dana.

nutella555

Molim Vas za savijet.
Yaz pijem već 5-6 mj. U subotu sam imala odnos, dečko je svršio van, ali ukoliko je na spolovilu ostalno nešto spermatozoida, kasnije je ušao u mene, bez svršavanja. Tada sam, dakle u subotu, popila posljednju ružičastu tabletu iz blistera. Usljedile su bijele tabletice i krvarenje. U četvrtak sam trebala oko 24h popiti prvu tabletu novog blistera, ali nisam. Zaboravila sam, i popila nakon 15h... Molim Vas za pomoć, dali je moguća trudnoća.. Nastavila sam piti tbl po shemi. Spolnog odnosa za vrijeme trajanja novog blistera nije bilo. Puno Vam hvala

Natalija Beljo, dr. med.

Nema trudnoće.

ruki03

Dobar dan.

YAZ pijem 1,5 god, prosli mjesec sam namjerno preskocila bijele kako ne bi na moru imala menstruaciju, medutim sada mi se desilo da sam zaboravil 16. i 17. popiti i tek se danas na 18. sjetila, u panici kada sam skuzila sam popila samo dvije jer ne znam da li se smiju 3 odjednom poitpiti? da li se preporuča da opet preskočim bijele ili da nastavim sve normalno piti ali da se stitimo iduca 2 tjedna?

Natalija Beljo, dr. med.

Popijte i bijele i čuvajte se.

panika?

Ovako,

yaz tablete pijem 9 mjeseci, svaki dan oko 19:30, i jučer sam zaboravila popiti tabletu

to je bio 7. dan u prvom redu blistera, a dva dana prije (5. dan) sam imala nezaštićeni odnos

tabletu sam popila s više od 12 sati zakašnjenja i nakon par sati sljedeću (za 8. dan).

Zanima me kolika je mogućnost trudnoće u mom slučaju?

Također, zadnja menstruacija mi je trajala samo dan i pol (inače traje 3/4 dana)

Zahvaljujem

Natalija Beljo, dr. med.

Sve je ok , zaštita je bila ista tako da nastavite dalje po shemi. Što Vam mjesečnica traje kraće je u redu jer je sluznica tanka.

bitterP

Poštovana,
21.dan od početka blistera zaboravila sam popiti tabletu,ali to sam shvatila tek iduci dan kad je doslo vrijeme da ju popijem.popila sam obje i sad nisam sigurna jesam li dobro napravila i da li da pijem ovaj blister do kraja (imam još 2 roze tablete i bijele) ili da popijem roze pa pocnem s novim blisterom.pijem ove pilule vec godinu dana.
Hvala

Natalija Beljo, dr. med.

Dobro ste napravili sad pijte dalje po shemi ( i roze i bijele pa novi blister).

LillyRose

nalazim se u inozemstvu tako da ne mogu pitati svog doktora sto mi je ciniti.

situacija je sljedeca.
u cetvrtak (15.9.) sam imala spolni odnos (1. dan pauze), u nedjelju sam dobila menstruaciju (18.9.), i do sljedeceg cetvrtka (22.9.) nisam imala spolne odnose. jedina medota zastite je ohc, yaz. problem se javio kad u ponedjeljak (19.9.) nisam popila 1. aktivnu tabletu blistera jer nisam imala tablete kod sebe. posto je proslo vise od 12 sati od vremena kad inace uzimam (oko 11-12 navecer), popila sam 1. tabletu u utorak (20.9.) u to vrijeme.

dakle, produzila sam pauzu za jedan dan, a citala sam da se to racuna kao zaboravljena 1. tableta. tek sam kasnije to shvatila, tako da nije bilo dodatne zastite tjedan dana (do 26.9. bi trebala biti), a u tom vremenu sam imala s.o. 22. i 24/5.9., kasnije isto bez dodatne zastite.

posto pijem yaz od sijecnja ove godine uz jedinu pauzu u 5.mj. zbog operacije, kolika je sansa da ovaj mjesec izostane kontraceptivno djelovanje? mogu li ostati trudna ako dalje nastavim bez dodatne zastite? jesam li mogla zatrudniti sad kad nisam koristila dodatnu zastitu 7 dana? sto mi je dalje ciniti? stvarno ne zelim da nesto pode po zlu, zadnje sto mi treba je da ostanem trudna. :/

matea17

zaboravila sam popiti tabletu ,u prvom tjednu ali sam ju popila nakon 13 sati,postoji li mogućnost od trudnoće?,a spolni odnos sam imala 6 dana prije toga..pijem yaz..zabrinulo me što u uputama piše da postoji mogućnost trudnoće ako ste imali odnos tjedan prije..odnosi li se to na tjedan u kojem sam zaboravila ?,,

LunaMelodie

Poštovani,
pijem yaz već 6 mjeseci, prije toga sam imala pauzu od 3 mjeseca, a prije toga pila logest 2 godine.
sad mi se prvi put dogodio problem s tabletama.

Sada, na 9. tableti u blisteru mi se dogodilo krvarenje i to zapravo više neka smeđa sluz nego krvarenje, a imala sam i ugrušak. Menstruacija mi je prošla prije 5 dana, tako da ne bi smjelo imati veze s menstruacijskim krvarenjem. To je krvarenje trajalo 2 dana i danas je prestalo. Zanima me trebam li se zabrinuti jer je nastupilo između menstruacija, a pijem već dulje vrijeme, pa mislim da nije riječ o spottingu...
2 dana prije tog krvarenja sam zaboravila popiti tabletu (7. tableta u blisteru), odnosno popila sam je 9 sati kasnije (inače pijem navečer oko 23 h, a popila sam ujutro u 8) no kako na kutiji piše da je do 12 sati u redu, nisam se previše brinula, do tog krvarenja. Imala sam odnos tu večer kad sam zaboravila popiti tabletu.

Da li jedno s drugim uopće ima veze i što da radim s tim krvarenjem? Smatrate li da je riječ o nečem normalnom ili bi bilo najbolje da ipak odem na pregled?
Unaprijed hvala happy