Kontracepcija

Yaz - zaboravljena pilula

Natalija Beljo, dr. med.

LillyRose Sve ok pijte dalje po shemi.
matea17 Koliko dugo pijete Yaz?
LunaMelodie Zbog zadnje tbl. koju ste popili kasnije nastupilo je krvarenje tako da nastavite dalje po shemi.

LunaMelodie

A ako je krvarenje nastupilo zbog te zaboravljene tablete (iako, još uvijek mi nije jasno zašto onda na kutiji piše da je u redu do 12 sati, a ja sam zakasnila nepunih 9)
je li zaštita onda prisutna ili se moram brinuti?

Natalija Beljo, dr. med.

12 sati se odnosi na djelotvornost zaštite , a krvarenje nastupi jer org . reagira na nedobivenu dozu hormona za taj dan. Zaštita se nije smanjila.

chickgirl

Poštovana doktorice,

zaboravila sam popiti 2. pilulu Yaz jer sam radila i zaboravila sam ponijeti pilule sa sobom, te sam ju popila tek nakon 16h. U uputama piše ako se zaboravi pilula između 1.i 7. dana,a tjedan dana prije zaboravljene pilule ako sam imala odnose da postoji rizik od trudnoće. Sad dok sam popila tu zaboravljenu pilulu imam menstruaciju, a odnos sam imala dan prije menstruacije, poslije ne. I da, nisam početnik, pijem već 8 mjeseci. I sad mi nije jasno kako postoji rizik od trudnoće,ako sam u međuvremenu imala menstruaciju? Molim vas za odgovor jer sam u panici..
Puno Vam hvala

Natalija Beljo, dr. med.

To bi bilo da ste tek počeli piti , tako da možete mirno spavati.

Svinjica

Poštovana,

Yaz pilule pijem već skoro dvije godine... u nedjelju popodne sam popila 14. pilulu i nakon toga imala odnos. Naime, ponedjeljak i utorak, tj 15. i 16. sam zaboravila. To sam shvatila u utorak navečer i u panici popila obje tablete... jel' u redu da ih nastavim piti do kraja blistera i preskočim placebo? Jeli to u redu tj., što je najbolje napravit u takvoj situaciji? Da li je potrebna dodatna zaštita? I da, postoji li opasnost od trudnoće?

Molim Vas za odgovor i unaprijed zahvaljujem!

Srdačan pozdrav!

Natalija Beljo, dr. med.

Pijte dalje po shemi i preskočite bijele.

marina_1988

Poštovana,

pijem Yaz već skoro 2 godine svaku večer u 20 h. Prvi put mi se dogodilo da sam zaboravila tabletu iz 1. reda, tj za 6. dan. Imala sam nezaštićeni spolni odnos 3. i 5. dana ali dečko niti jednom nije svršio u mene iako se vratio unutra nakon svršavanja. Pošto u uputama piše da ako sam imala snošaj u tjednu prije propuštanja tablete da postoji mogućnost trudnoće zanima me da li postoji rizik od trudnoće. I da već 2 dana imam smećkasti iscjedak, je li to normalno?

Unaprijed hvala!

Natalija Beljo, dr. med.

Odgovorila pod drugim topicom.

djordjevic90

Dobro vece, imam jednu dilemu u vezi ove teme...
Pijem Yaz tablete tri meseca, prosle nedelje sam zaboravila da popijem 18. tabletu, ali sam to primetila tek dva dana kasnije, i nisam popila dve odjednom (i tu zaboravljenu) jer nisam znala da trebam, samo sam nastavla sa uzimanjem redovno. Zatim sam pet dana nakon propstene tablete dobila braon sekret, koji nije ni menstruacija.

Zanima me koliko je efikasnost tableta smanjena? I da li je normalno da mi se pojavi takav sekret?

Hvala unapred na odgovoru!

Ana

Natalija Beljo, dr. med.

Smečkasti iscjedak za očekivati, zaštita ista . Sad ovaj ciklus nemojte piti bijele već ih preskočite.

djordjevic90

Hvala puno na odgovoru!

dubravkaa_2

Poštovana doktorice,

pijem Yaz tablete 2 mjeseca, sada sam na 2.blisteru i pijem ih oko 16h. danas sam oko 13h shvatila da sam jučer i prekjučer zaboravila popiti tablete, to su 11. i 12. tableta poredu, nisam znala što napraviti pa sam te dvije tablete popila skupa danas oko 13 i 30h. također sam jučer imala i nezaštićen spolni odnos. sada bih u 16h trebala popiti sljedeću, 13. tabletu. dali sam dobro napravila i hoću li nastaviti piti normalno? ima li rizika od trudnoće?

unaprijed zahvaljujem na odgovoru

Natalija Beljo, dr. med.

Dobro napravili , sad ovaj ciklus preskočite bijele.

anire

Poštovani,
pijem yaz već više od godinu dana, zaboravila sam popiti 5.tabletu (1.red) i popila sam je sa više od 12 sati zakašnjenja.. 6 dana prije zaboravljene tablete dečko je svršio u mene.. ima li mjesta panici??
hvala na odgovoru

Natalija Beljo, dr. med.

Nema.

Poštovana, znam da vjerovatno po hiljaditi put odgovarate na ovo pitanje,ali voljela bih da me riješite sumnji i panike... Ovo mi je prvi mjesec kako pijem YAZ i uopšte prvi mjesec kako koristim pilule. Počela sam da ih pijem 19.12 ( dan prve menstruacije) i nastavila svaki dan sa manjim kašnjenjima u drugoj sedmici ( ne više od 4 sata). Juče sam zaboravila da popijem 13.tabletu iz pakovanja i imala nezaštićen odnos,a danas sam zajedno popila propuštenu 13, i redovnu 14. tabletu. Postoji li razlog za paniku u pogledu trudnoće i šta dalje da radim, da li da nastavim sve kao do sada i treba li da koristim dodatnu zaštitu ? Hvala!

Natalija Beljo, dr. med.

Pijte dalje po shemi i preskočite bijele , tako da za ovaj ciklus preskačete mjesečnicu.

mila92361967

U 3. tjednu popila sam umjesto predzadnje roze tablete bijelu tabletu, što mi je činit?

Puno hvala, Mila

Natalija Beljo, dr. med.

Nastavite dalje s bijelima i potom s novim blisterom.