Kontracepcija

qlaira

MagdaD

Ok. Samo sam se zabrinula jer u uputstvu pise da menstruaciju trebam dobiti tek posle druge crvene pilule, ne znam zbog cega je dosla posle 23. pilule.

MagdaD

I da, zaboravila sam da napomenem da sam pilule pocela da pijem zbog neredovnih menstruacija i policisticnih folikula na levom jajniku, ali i zbog zastite. Prvu pilulu sam pocela da pijem ne prvog dana menstruacije vec pre nje, jer kao sto sam vec rekla ciklus mi je neredovan pa s obzirom da nisam znala kada cu dobiti ginekolog mi je rekao da slobodno mogu poceti sa uzimanjem iako nisam dobila, ali da sledece pakovanje moram poceti prvog dana menstruacije pa me sad buni ako sam dobila propustila sam prvi dan za uzimanje pilule, pa ne znam sta da radim..

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nastavite dalje s uzimanjem bez prekida.

Ela_Avi

Ovo je već 5. mjesec da mi krvarenje dolazi na pola ciklusa i izostaje na 26. tableti kada bi se trebalo pojaviti. A i nekako mi se cini da to krvarenje stvarno nije normalno da bude takvo nakon par godina koristenja. Pilule pijem svaki dan u isto vrijeme i nijednu nisam preskocila.U uputstvima pise da su krvarenja nepravilna prvih par mjeseci koristenja.Brine me to jer ako mi "menzis" nikada ne dolazi na toj 26. tableti kako mogu biti sigurna da se ne radi o trudnoci?Trebam li nesto napraviti po pitanju tih krvarenja,mozda mjenjati tablete?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mjenjate pilule. Ne radi se o trudnoći.

MagdaD

Postovani,
ponovo se javljam. Pocela sam sa drugom kutijom Qlaire, i danas se posle 16. pilule pojavilo krvarenje, nije obilno, ali nije bas ni tackasto. Proslog meseca sam imala menstruaciju posle 23. pilule i trajala je sve druge pilule iz novog blistera.
Osim krvarenja osecam i blagi bol u donjem delu kicme kao kada dobijem. Ne znam da li je ovo spotting krvarenje ili menstruacija?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Spoting. Nastavite dalje po shemi.

MagdaD

Na polovini druge kutije (ne mogu se tacno setiti koja pilula je bila po redu) sam povracala oko 4 sata posle uzimanja pilule, medjutim nisam uzela sledecu pilulu odmah nego tek sutradan sam samo nastavila po semi uzimanja. Sada sam na drugoj piluli trece kutije, pa me zanima da li je zastita jos uvek umanjena?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije.

MagdaD

Postovani,
Propustila sam sestu pilulu a u medjuvremenu sam imala odnose. Danas sam popila istovremeno sestu i sedmu pilulu iz blistera. Zanima me da li postoji mogucnost trudnoce zbog propustene pilule iako smo tokom odnosa koristili kondom? Unapred zahvalna.

MagdaD

I da li da nastavim dalje sa uzimanjem pilula po semi? Moram Vas pitati za pomoc, ne mogu se javiti svom lekaru jer sam van grada. Unapred hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nastavite dalje po shemi. Odnosi uz zaštitu tjedan dana.
Neće doći do trudnoće jer ste imali odnos s kondomom.

MagdaD

Ne znam kako, ali sam izgubila 13. pilulu. Verovatno sinoc kada sam nervozna u zurbi uzimala 6. i 7. pilulu. Dakle, zanima me sta da radim kad dodjem do 13. pilule? S obzirom na sam je izgubila, da li da umesto 13. popijem 14. ii samo nastavim dalje iako cu biti jedan dan unapred sa pilulama ili?
Zaista sam Vam mnogo zahvalna na brzim odgovorima. Bas sam vas namucila sa pitanjima, ali Vi ste jedini tu da nas utesite i posavetujete kada imamo neki problem.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Umjesto 13 uzmite 14 i tako dalje. Skratit ćete ciklus za jedan dan.

MagdaD

Sto se tice dodatne zastite tj kondoma, koliko ga moram koristiti, s obzirom da je zastita umanjena?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tjedan dana.

MagdaD

Hoce li zastita biti umanjena s obzirom da uzimam 14. pilulu umesto 13. (trinaestu sam izgubila) ?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Neće.

MagdaD

Postovani, malo mi je neprijatno sto Vam ponovo pisem, ali potrebno mi je Vase misljenje, malo sam zabrinuta.
Dakle, 30. 08. sam propustila 6. pilulu pa sam odmah sutradan tj 31. 08. popila 6. i 7. zajedno u vreme kada sam trebala da popijem 7. Medjutim, kao sto sam Vam vec pisala 13. pilulu sam izgubila pa sam po Vasem savetu danas 7. 09. umesto nje popila 14. Danas sam imala odnose sa kondomom, medjutim kad je decko trebao da svrsi pomerio se na vreme ii iako nisam sigurna, mislim da je malo sperma pala na ulaz vagine (ii odmah sam obrisala maramicom). Da li postoji mogucnost trudnoce, mada mislim da ne bi trebalo jer sam od kako sam propustila pilulu redovno uzimala pilule, ali potrebno mi je Vase misljenje?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Neće doći do trudnoće. Ne brinite.