Kontracepcija

qlaira

MagdaD

Postovani, kao sto ste i rekli menstruaciju sam dobila dan ranije, dakle posle prve crvene tj 25. umesto posle 26. pilule (Qlaira, da podsetim da sam izgubila 13. pa sam umesto nje popila 14.).
Da li da nastavim sa pilulama do kraja blistera, tj jos jednu crvenu i dve placebo, ili da odmah danas krenem sa novim pakovanjem?

MagdaD

Danas sam dobila, dakle prvi mi je dan menstruacije.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Zasnju aktivnu bacite i uzmite placebo i dalje krenite s novim blisterom.

MagdaD

Nisam na vreme videla Vas odgovor, popila sam poslednju aktivnu (crvenu). Kako sutra da popijem, da krenem sa novim pakovanjem ili da nastavim sa placebo pilulama?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sutra i prekosutra placebo i onda novi blister.

MagdaD

Hvala Vam puno na brzim odgovorima. Imam samo jos jedno pitanje, hoce li zastita biti umanjena s obzirom da sa novim blisterom pocinjem cetvrtog dana menstruacije?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Neće.

MagdaD

Na petoj sam kutiji Qlaira i danas sam dobila menstruaciju posle 22. pilule umesto posle 26.
Da li je to normalno i da li da li da nastavim da ih pijem do kraja blistera?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ponekad se i to događa. Nastavite dalje do kraja blistera i ne brinite.

panikaaa

Poštovani doktore,
ne znam kako postupiti.

Pijem Qlairu već 3-4 godine, uvijek u 21h. Danas sam u 21h kad sam trebala popiti današnju tabletu shvatila da sam jučer zaboravila popiti jučerašnju. Piše mi da ne uzimam propuštenu tabletu i da odmah počnem s tabletama iz idućeg pakovanja. Novo pakovanje sada nemam kod sebe i nisam u mogućnosti otići po njega, mogla bih tek sutra ujutro, kada će biti 36 sati da sam propustila popiti tabletu. Šanse za trudnoću nema, no bojim se je li nakon 36 sati prekasno za početi s novim pakovanjem? Samo da pitam radi sigurnosti, ako nije prekasno sutra ujutro, pijem prijem novo pakovanje od prve tablete? Ili da čekam sljedeću menstruaciju i onda počnem piti s prvim danom? Hoću li uopće sada dobiti menstruaciju i kada je mogu očekivati?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Koju tabletu ste propustili?

panikaaa

Propustila sam 20. tabletu, a u uputama piše da NE pijem propuštenu nego da krenem s novim pakovanjem. Zvala sam ljekarnu i tamo su mi rekli istu stvar i da neće biti problema ako popijem tek danas. Je li to istina?
Menstruaciju sam trebala dobiti za manje od tjedan dana, ali sada kako sam propustila dvije tablete ne znam hoću li dobiti, ali sam danas imala bolove u donjem dijelu trbuha, kao da ću dobiti, ali ništa (ni nije vrijeme, samo se pitam zašto me tako boli). Je li to moje tijelo tako reagira jer nisam tabletu popila ili se trebam zabrinuti?

MagdaD

Hoce li biti umanjena zastita s obzirom da cu sa novim pakovanjem poceti osmog dana ciklusa? Pretpostavljam da nece, jer kontiunirano uzimam ali ipak bih da vi to ptovrdite.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uzmite aktivne do kraja, bijele bacite i krenite s novim blisterom.

MagdaD

U redu. Dakle, zastita u tom slucaju nije umanjena? Ili moram koristiti dodatne mere zastite?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne treba dodatna zaštita.

MagdaD

Sinoc sam popila poslednju aktivnu pilulu, i danas mi se pojacalo krvarenje. Do juce je bilo crvenkasto braonkasto, sada je samo crveno, pa pretpostavljam da je ovo prava menstruacija. Da li da popijem danas i sutra placebo pa tek da krenem sa novim blisterom ili odmah danas da pocnem sa novim pakovanjem?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Danas krenite s novim blisterom. LP.

MagdaD

Postovani, nisam sigurna koji se odgovor odnosio na mene a koji na devojku koja je u medjuvremenu pisala.
Dakle, od 19. do 22. pilule sam imala neki braonkast sekret, pa sam menstruaciju dobila posle 22. pilule sto je bilo u nedelju i koja traje i danas. Juce sam popila poslednju aktivnu pilulu (crvenu) pa sam danas krenula sa novim blisterom. Jesam li pravilno postupila?
I recite mi samo da li je zastita umanjena jer sam nakon poslednje aktivne krenula sa novim blisterom?
Hvala jos jednom na brzim odgovorima.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prethodni odgovor namjenjen je vama. Mislim da smo iscrpili sve. Ako bude problema druge prirode javite se opet.