vakcinacija u trudnoci

kameleon

postovani doktore,moje pitanje je poduze i vec sam vam se jednom obracala za pomoc.
naime,nakon uradjene kiretaze usljed missed ab u 10+ sedmici, uradila sam par nalaza.papa-negativan, uradila sam i torch nalaz koji mi je rekao da nemam antitijela za rubeolu(mislim da sam se dobro izrazila) i obavljena mi je vakcinacija 23.09.tekuce godine, takodje brisevi- pozitivna na chlamydia trachomatis.i ja i suprug smo pili propisane medikamente- doksiciklin deset dana,zatim sumamed unidoza 1000mg,jedna doza. ja sam lose reagovala na s.unidozu(povracanje,proljev)..sav ovaj uvod zarad iduceg pitanja- par dana pre pocetka koristenja ovih ljekova,ja i suprug smo imali dva puta odnos,nezasticen,ali nije doslo do ejakulacije unutar rodnice..prosla menstruacija mi je bila 07.09.2013. i ja jos uvijek nisam dobila ovomjesecnu menstruaciju? da li je moguce da sam trudna? strah me uradit test na trudnocu jer mi je receno ukoliko sad ostanem trudna,moracu prekinut trudnocu,zbog vakcinacije i gore navedenih ljekova? i ako se ispostavi da sam trudna da li cu zaista morat prekinut trudnocu??? hvala vam unapred..veliki pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Morate napraviti test. Ali mislis prema opisanom da se ne bi trebalo raditi o trudnoći.
Ostalo se treba konzultirati s infektologom, ukoliko je došlo do trudnoće.